Jdi na obsah Jdi na menu
 


T-34/85 Starovičky

STAROVIČKY 16.4.1945O osvobození této jihomoravské vesnice se 16.4.1945 zasloužily jednotky 16. mech. brigády a 6. divize. Za vesnicí tuto událost dodnes připomíná památník s tankem T34/85. Při osvobození se zvláště vyznamenala posádka podporučíka Mirenkova. Podle předpřevratové literatury se jeho tank při průzkumu dostal do palby německého pantera. Německý střelec se netrefil, odpověď téčka byla přesnější a panter.."se zachvěl a sklonil nos nad příkop".... Poté posádka zpozorovala 3 další tanky. Druhým výstřelem zapálili prostřední stroj, ale v té chvíli byli několikrát zasaženi. Zabit byl řidič Vasilij Kudrjašov. Tank byl zasažen pod korbu, kterou granát roztrhl a do motoru. Jeden z 75mm granátů se odrazil od věže a explodoval těsně vedle tanku. S těžce poškozeným tankem bojovali zbylí tankoborníci dál a zničily poslední dva tanky. Po skončení souboje opustila posádka zdevastované téčko a nesouce mrtvého řidiče „odklopýtala zpět ke svým,...." Tolik publikace Směr Brno. Novější práce se jeví o něco jinak, v principu však ještě heroičtěji než komunistické zpracování. Nabízí se otázka proč se normalizační autoři snažili bitvu vykreslit jinak. Pan Schildberger uvádí v HPM, že Mirenkovův tank velící tankovému průzkumu se postavil německým strojům. Palbu zahájil až se němci přiblížili na účinný dostřel. Zapálil tři tanky, ještě než němci palbu stihli opětovat. Zde je poutavé líčení osudů tohoto tanku stejné. Zraněná posádka bojující v poškozeném tanku zapaluje další německý stroj. Proti zbývajícím německým tankům se ale postavila i posila ruských T34/85, které zapálily další dva tanky němců. Bitva trvala zhruba 30 minut a němci přišli o 5 tanků (uvádí se pantery) a jednu samohybku (pp. Stug 40). Zbytek německých obrněnců se stáhl zpět k Hustopečím.

Ve sbírkách státního okresního archivu Mikulov je rusky psaný článek o hrdinském činuPosádka tanku T34/85 "bílá 44". 240.tankový prapor. 16.mech.sbor

velitel podporučík Ivan Stěpanovič Mirenkov

řidič Vasilij Kudrjašov

Babuškin - nabíječ? uváděn také jako dělovod

střelec/miřič Alexej Levin (nabíječ?)

Pomník

Na pamětní desce je uvedeno, že ruští tankoborníci zničilli 3 stroje Panter a jeden Stug 40. Tank je poválečné československé výroby s "hladkou" věží". Má dva druhy kol. Litá a lisovaná. Je zbarven zeleně, na veži je bílé číslo 200 a malá rudá hvězda. Poklopy jsou již zavařeny. Blatníky jsou bíle lemovány.


Směr Brno V.Žampach

HPM 10/2002

Státní okresní archiv Mikulov