Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jawa-ČZ 250, 353/04 - aneb povídání o barvě

21. 7. 2010

Jawa ČZ 250, 353/04 aneb povídání o barvě...

 

 

 

 

Jelikož jsem už na dovezenou Jawku „sáhl“ vylezla zpod světlemodré handmade metalízy tmavá modrá! A to jak na nádrži tak na horní masce světla a předním blatníku,.... Pln očekávání jsem se dal setřít barvu na plechovém krytu tlumiče....a hup ho,.světlá šedá!

Mám tedy asi provedení "modrý Ambassador" neboli exportní verzi označovanou někdy jako "Normandie". Dokonce v provedení s chromovanou nádrží!

Tehdy začalo moje pátrání......

 

1--barva-250-353-1959-detail--1-.jpg

 

Originální barva pod odstraněným lakem

 

 

 

1 – Problém roku výroby.

 

Celkem jsem nepovažoval tohle za nějaký problém. No na stránce http://www.jawa.snadno.eu/Barevne_variace_JAWA.html je ale uvedeno u exportní verze následující „Použití 1957-1958“. No mám to jen o rok,..ale přeci. Nicméně jak je již naznačeno v minulém pokecu o získání motorky mám rozdílný štítek (1960) a TP (1959).

Napadlo mě ještě odstranit kousek nového laku v místě olinkování. Nalezl jsem originální linky na všech dílech.

 

Teorie číslo 1 - : Jde o exportní motorku ročník 1959 podle velkého TP (dejme tomu druhé pololetí, či konec roku 1959). Nicméně byla z nějakého důvodu vrácena zpět do ČSSR. Byl vyměněn štítek za česky psaný – a proto je na něm rok 1960.

Teorie číslo 2 - : Jde o motorku ročník 1959 podle velkého TP (vyrobenou koncem roku 1959). Nicméně nebyla toho roku z nějakého důvodu expedována do prodejen v ČSSR. A prodala se až po 1.1.1960 a proto je na něm rok 1960.Tomu předvánočnímu shonu a plnění plánu by odpovídalo i to, že má podle čísla rám z roku 1957!

(Podotýkám, že čísla rámu, motoru sedí s TP i štítkem navzájem na 100% a ve velkém TP není o barvě a výmazech čehokoliv záznam. Ne evidenci a STK vše v pořádku).

 

Vše konzultuji s firmou Jawa (nástupnickou organizací). Zde, jakmile budu mít kompletní odpovědi, vyvěsím stanovisko.

 

Takže mám kompletní zprávu z Jawy!

Vážený pane,
 

Abychom Vám mohli sdělit přesný rok výroby Vašeho motockylu, musíme znát přesné číslo rámu a motoru. S barvou máte naprostou pravdu, byla vyráběna kombinace tmavě modrá s bílou pro export, ale dobový vzorník již neexistuje  jak se domníváme, ani žádný nebyl. V roce 1959 se v této kombinaci motockyly ještě vyráběly dle příání zákazníků.

 

Dobrý den,
 
u motockylů JAWA-CZ 250/353 a JAWA-CZ 350/354 bylo od počátku výroby v roce 1954 až do roku 1958 shodné číslo motoru a rámu, teprve v roce 1959 byla tato čísla rozdílná.
Dle Vámi uváděného čísla rámu 353-117222 byl tento rám vyroben v listopadu 1957 a není možnost, že by se toto čísl ještě opakovalo v následujících letech. Číslo motoru 353-225522 odpovídá výrobě leden 1960.
Vypadá to, že někdo již někdy měnil rám, ale ve výrobě to není možné. Nyní odpověď k barvám. Jak jsme Vám psali tak ještě v roce 1959 byla skutečně barevná kombinace tmavě modrá s bílou (sám tuto barevnu kombinaci uvádíte ve svém e-mailu z 2.7. 2010).
Kombinace světle šedá s černou se vyráběla dle přání zákazníků v roce 1954. Ve své době ale skutečně byl pouze tzv vzorník barev JAWA a v něm se uvádělo pouze např. tmavě modrá, bílá, šedá červená atd. Vzhledem k faktu, že již není možné tyto všechny barevn kombinace přesně dohledat, tak se jedná více méně o informace starých zaměstnanců dnes již penzistů.
 
S pozdravem

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nalezl další

stejnou motorku i s chromovanou nádrží

. Zajímavé je, že v inzerátu byl uveden rok výroby 1962!! Bohužel nic konkrétnějšího o tomto motocyklu nevím.


Podobné Jawy-ČZ 250 typ 353-04 :

 

1 – neznámé foto z nějaké internetové aukce. Jediné co jsem si zapsal je rok výroby a to 1962. Motorka je zcela identická jako ta moje a to včetně chromované nádrže.

 

 

Obrazek

-------------------------------------------------------------

 

 

2 – zajímavá verze Jawy ČZ 250 z roku 1959. Mělo by se jednat o stejný rok výroby jako moje mašina. Popiska, viz níže, to uvádí. Zajímavé je to, že jde o starší typ motorky - má motor staršího typu s otevřeným filtrem vzduchu a spínací skříňku na nádrži. Rozdílem je i celolakovaná nádrž!

Text inzerátu :

Super nabídka !!!

Prodám vyobrazenou Jawu-ČZ 250 typ 353,r.v. 1959,bez dokladů s nepoškozeným typovým štítkem,číslo rámu i motoru souhlasí se štítkem,po 2.majiteli,najeto asi 25 tis.km.
Jedná se o motocykl v původním modro-šedém lakování,pouze drobné změny původního stavu (zadní svítilna-panelka,plynová rukojeť rychloPAL,hlíníkové ovládací páčka-k moto mohu dodat díly původní),motocykl je ve velice zachovalém stavu,pojízdný včetně funkčního akumulátoru,nepoškozených pneumatik,dochoval se i původní klíček spínací skříňky,nepoškozená sedačka,bezvadná brzdová soustava,kryt řetězu,kryt karburátoru a další.
Motocykl byl delší dobu odstaven,takže před použitím nutno provést úkony běžné údržby,jak je vidět na foto,některá místy byla donatíraná stříbřenkou (lze bez problémů umýt rozpouštědlem),stroj nevyžaduje renovaci,stačí pouze čistit a leštit,moto má nepoškozenou nádrž,celkově motocykl neobouchaný a neopravovaný,byl více garážován než-li používán.
Závěrem : velice pěkný kousek limitované modro-šedé série v pěkném zachovalém stavu.
Registrační značka na moto je pouze imitační.

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

Obrazek

 ------------------