Jdi na obsah Jdi na menu
 


PANZERJÄGER I

19. 10. 2006

PANZERJÄGER I



MODEL: PANZERJÄGER IObrazek

MĚŘITKO: 1:35

KAT.ČÍSLO: 3537

VÝROBCE: ZVEZDA/ITALERI

CENA V ČR: cca 300,-(Zvezda).




Trošku historie:


Boje na začátku 2.sv.války ukázaly, že kulometná výzbroj Pz I je v soubojích s téměř jakoukoliv pásovou obrněnou technikou nepřítele nedostatečná.

Zrodila se myšlenka přezbrojit tedy Pz I ausf.B a vytvořit v podstatě nový bojový prostředek. Na základě objednávky Zbrojního úřadu se projektem začala zabývat berlínská pobočka firmy Alkett. Označení nového bojového stroje znělo Pak 4,7 cm(f) Sfl auf Pz.Kpfw. I ausf.B (Sd.Kfz 101). Z původního tanku ObrazekPanzer I ausf.B je sejmuta věž a po mírných úpravách je na tento podvozek umístěn československý protitankový kanon ráže 47mm/L 43,4. Při použití různého druhu střeliva prostřelil na vzdálenost 1000 m ocelovou desku o síle 35-40,7mm. Zásoba střeliva pro kanon činila 86 nábojů. Pro samopal MP 38 vezený v interiéru se nakládaly zásobníky se 192 náboji.

Kanon i jeho obsluhu chránil zepředu a částečně z boků štít jednoduchého tvaru o tloušťce 14,5mm. Nově vzniklý stroj obsluhovali 3 členové posádky - řidič, nabíječ-střelec a velitel. Výrobní linky opustilo pouhých 132 strojů.(3/40 - 40 kusů,4/40 - 50 kusů a 5/40 - posledních 42 stíhačů)

Bojové nasazení prodělaly tyto originálně koncepčně řešené stíhače v bojích ve Francii u jednotek Heeres Pz.Jäg.Abt.(Sfl.) - nasazeno 117 strojů (prapory č.521,616,643,670), v Africe u Pz.Jäg.Abt.605 a nakonec na východní frontě. Tam také zřejmě během roku 1943 dosloužily.

Panzerjäger I byl pružná německá odpověď na značné počty nepřátelských tanků a i přes některé nedostatky prokázal platné služby Wehrmachtu i SS. Dobré zkušenosti s tímto stíhačem tanků vedly k tomu že 23.12.1940 je objednáno dalších 200 vozidel, ale stavěných už na podvozku francouzkých tanků Renault R35.

Základní charakteristika modelu:

V klasické Zvezdovské krabici z polotuhého papíru s neakčním obrázkem Panzerjägeru I (ale i tak poutavější něž např.předchozí ISU 152) se nachází malý sáček se síťovinou, návod, malé obtisky, pásy ze stříbrné ohebné hmoty a 3 rámečky ze šedé hmoty. Dva z nich jsou nám už dostatečně známé z modelů Pz I (3522) a velitelského Sd.265 (3523) téhož výrobce. Jinými slovy - v krabici je kompletní model Pz I a nový je pouze rámeček s nástavbou. Stavebnice obsahuje celkem asi 230 dílů z nichž minimálně 20 nepoužijeme.

Vana je vylisována spolu s bočnicemi, držáky podpůrných kladek a jinými detaily. Působí docela dobře. Co snad vadí je logo výrobce na spodní straně a mírné vtaženiny na jednotlivých "nápravách". Původní dva Obrazekrámečky nemají číslovány stavební díly a jejich čísla je nutno hledat v plánku. Jednotlivé díly jsou bez nějakých obrovských otřepů či vtaženin. Nejhorší případ vtaženiny jsem zaznamenal u obou hnacích kol. Přesně uprostřed se nachází nevzhledný kráter, který se po přetmelení díky okolním šroubům pracně brousí. Nejhorší otřep jsem nalezl u blatníku ( díl A 43) a u krabice na náboje (díl D 19) - ale pro běžného modeláře žádná katastrofa. Velkým pusem stavebnice je alespoň schematický interiér vozidla. Složíte jej ze 18 stavebních dílů a vypadá velmi dobře. Výhrady bych měl pouze k pásům, neboť zmlsán jednotlivými článkovými od Dragonu a Sh.Dragonu mě materiál a jeho ohebné vlastnosti moc nenadchly. Dalo by se říct, že jsou nepoužitelné – nebo je hodně zablátit!!

Při srovnání s dostupnými podklady jsem nenalezl větší odchylku. Otázkou zůstává rozdílnost jednotlivých výkresů. Tvarově však model odpovídá originálu.

Celkově stavba neskýtá větších záludností a probíhá hladce. Všem doporučuji sadu "plechů" od Eduardu kat.čísla 35 224, která vám pomůže ztvárnit na modelu takové množství detailů, mřížek a jiných drobností (i velikostí), že jejich popis by si vyžádal dvakrát takový článek.

Návod a obtisky :

Návod je kupodivu (proti dřívějším Zvezdám) na velmi dobré grafické úrovni. Ve zkratce informuje o vzniku stíhače tanků, obsahuje i jeho TTD, kamuflážní schéma a číslování jednotlivých rámečků se stavebními díly. Stavební postup je znázorněn velmi podrobně a přehledně. Na titulní straně návodu (mimochodem jde o poslední stránku!) je i jediné kamuflážní schéma stavebnice. Bohužel bez bližšího určení roku, bojiště a jednotky. Kresba na krabici má jiné barvy znaku jednotky než v obtiscích! Označení barev pro kamufláž stíhače se mi jevilo také jako nedostatečné. Názvy temno-želtyj (pp.Dunkelgelb) a serij (pp.Panzrgrau) začínajícímu modeláři moc neřeknou. Mimochodem návod doporučuje jedny obtisky pro celošedou i pro tmavěžlutou pouštní kamufláž! Takže - držte se fotky. Kromě jediného nápisu - Panzerjäger I - plánek komunikuje výhradně rusky.

Obtiskový aršík obsahuje potřebné trámové kříže, bílou číslici 12, divizní a taktické označení. Obtisky jsou dostatečně tenké a netrhají se. Pouze před aplikací bych doporučoval přestříkat nabarvený model polomatným lakem. Po nanesení obtisků doporučuji přestříkat ještě jednou. S obtisky se pracuje dobře.

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ

Přes výše uvedené banalitky a hnidopišské poznámky se jedná o poměrně kvalitní model. Postavený z krabičky bude věrnou kopií originálu. S použitím výše uvedených plechů postavíte krásný model. Stejný model pod kat.číslem 358, ovšem v lepší krabici a s jinými obtisky produkuje Italeri. Zaplatíte za něj ale o 200,- více. Plusem tohoto modelu Zvezdy-Italeri je i to, že na konci stavby vám zbude věž z původní Panzer I. Na dnešní dobu je to však spíše model pro takové sváteční „modeláře“ jako já – špičkový modelář se ve srovnání s Dragonem jen pousměje,....

Jako základní podklady bych doporučil monografii v HPM 1/1991 a knihu Obrněná technika 2 od Ivo Pejčocha, popřípadě sešit Panzerjager I od Militarie.

http://home.arcor.de/rik.hartl/Modellbau/Sonstige/Panzer1Jagd.htm

Obrazek

Upravený PzI - s3,7mm PaKem - jednoduchá konverze??? :-))

Obrazek