Jdi na obsah Jdi na menu
 


PANTERY 1:35 OD SHANGHAI DRAGONU

25. 11. 2007

Obrazek

MODEL : Pz.Kpfw. V Ausf. G "Night Fighting Panther"

KATALOGOVÉ ČÍSLO : 9045

Obrazek

 

 

 

MODEL : Pz.Bef.Wg.Panther Ausf. G

KATALOGOVÉ ČÍSLO : 9046

 

 

 

 

 

 

 

NĚCO KE STAVEBNICÍM,....

No Panter! Dnes asi není firma která jej nenabízí a to v jakémkoliv měřítku! Rekordmanem je bezesporu Dragon! Dnes se ale podíváme na starší modely od Shanghai Dragonu (dále jen SHD). Díly jsou téměř prosty propadlin a otřepy jsem měl minimálně. V porovnání s modelem od Tamiyi nejsou detaily až tak markantně rozdílné. Tamka je ale přece jenom detailnější. V době když jsem modely od SHD byly modely panterů u Tamiye novinkou a jejich cena byla kolem 900,-. naproti tomu SHD stály asi kolem 500,- a při nákupu 3 stavebnic to byl přece jenom rozdíl! Dnes je situace zcela jiná. Po smršti novinek od Dragonu celkem není co řešit. Myslím, že v brzké době Dragon vydá sérii (podobně jak to udělal u Tigeru I a Kingtigeru) s zimmeritem a tím nám opět zjednodušší práci!

 

Obrazek 

Obrazek

 

PŘEDLOHA,.....

Historii předlohy myslím nemusím nijak moc rozvádět. Literatura je dostupná všude, na forech se pohybuje značné množství fotografií a v diskusích se dozvíte téměř vše potřebné. V odkazu (klik na obrázek), je galerie detailů na stroj z francouzského muzea v Saumuru. V tomto konkrétním případě jde o poválečný marking s lotrinským křížem. Tento konkrétní panter byl v poválečné službě ve Francouzské armádě.

 

Obrazek

 

VÝBAVA,...

Plánek,...nemám výhrad. Vše přehledné a označené tak jak má být. Já se ho stejně moc nedržel, stavím si tak nějak podle sebe. Kamufláž je u obou stavebnic „vymyšlená“,..... Jednak proto že noční stíhací (NF) panter tak jak jej můžeme najít ve stavebnici (se třemi noktovizory). pravděpodobně bojově asi moc nejezdil a v Ardenách se taková verze Befehlspanteru (BF) také moc nevyskytovala. Obtisky byly ve stavebnici v pořádku – vždy pro jednu verzi. Já je nepoužil.

ARBEIT,...

Stavbu jsem si zkomplikoval samozřejmě mírnými konverzemi a úpravami. Já jsem použil originální plechy od Eduardu (EDU 35255). S plechy se velice dobře pracovalo, ostatně mě se s Eduardy pracovalo vždy dobře.:-)). Hliníkovou soustruženou hlaveň jsem použil od ElefantuObrazek M.A. (dnes již neexistující firma,.....) včetně z bílého kovu odlévaného štítu. U druhého modelu jsem štít nahradil plastikovým z modelu Tamiya. Kanon je Elefant a zasazení do štítu vyžadovalo mírnou úpravu.

Rámečky jsou ze světle šedé hmoty, opracovávaly se mi úplně jednoduše. Díly k sobě šly v pohodě. Tmelu nebylo potřeba. Trošku jsem jen upravil linie ozubu pancíře na čelním pancíři. Tak jak je ve stavebnici naznačený by byl boční pancíř tlustý asi 20centimetrů! Ramena kol, jsou napevno vylisovaná s vanou. Rozhýbání podle terénu je tedy na zručnosti každého soudruha,...Články pásů jsou jednotlivé, vcelku pěkné. Otřepy u mě nebyly a kolečka od vyrážečů také minimálně. Obě stavebnice jsou v podstatě identické. Největším rozdílem (pokud pominu štít kanonu) jsou pojezdová kola. U verze NF jsou klasická „G-čkovská“, kdežto BF má celoocelová firmy MANN. Jen připomenu že v originále jezdil s celoocelovými koly panter G který neměl na štítu kanonu „podbradek“.

Barvení probíhalo takto

1 – odmaštění (voda + Jar)

2 – surfacer (Colorit – Grey Primer sprey „Color Spray“)

3 – barva (syntetika Humbroll, Agama a Revell)

4 – filtry (S6006 + oleje, terpentýn + oleje,...)

5 – čiping (Akryl Tamiya)

6 – fleky olejovkama,....

 

ZDE JE NANESENÍ MALÝCH TEČEK OLEJOVÉ BARVY (OBYČEJNÁ Z PAPÍRNICTVÍ) NA POVRCH NASTŘÍKANÝ ZÁKLADEM  - SYNTETIKA HUMBROL A AGAMA. ZÁKLADNÍ ODSTÍNY NĚMECKÝH KAMUFLÁŽNÍCH BAREV JSOU ZESVĚTLENY PŘIDÁNÍM SVĚTLEJŠÍ BARVY

Obrazek

  NA DALŠÍ FOTCE VIDÍME ROZMÝVÁNÍ BARVY PLOCHÝM ŠTĚTCEM. V TOMTO PŘÍPADĚ SE JEDNALO O ŘEDIDLO S6006.

Obrazek

 POVRCH PO ROZMYTÍ OLEJOVÝCH TEČEK. ZATÍM JE BEZ "FILTRU". V TOMTO PŘÍPADĚ JSEM EXPERIMENTOVAL A FILTRY DÁVAL AŽ PO IMITACI OPRŠENÍ PRÁVĚ TÍM ROZMYTÍM BARVY.

Obrazek

 

Obrazek

 

NA TÉTO FOTCE JE DRUHÝ Z MODELŮ UŽ V PRUHOVANÉM KABÁTKU ÁLA ČSR KVĚTEN 1945,....VÝŠE JE PRVNÍ MODEL VE "VŠEOBECNÉ" KAMUFLÁŽI. NICMÉNĚ TÉŽ INSPIROVANÝ STROJI Z ČESKOSLOVENSKA 1945

Obrazek

 

 

 

 Více obrázků a detailní fota naleznete v galerii MODELFORA ZDE

Já mám za to, že modely lze s klidným srdcem doporučit pro použití ve vitríně. Dají se sehnat velmi rozumně ve výprodeji, na burze nebo přes net na inzerát. S použitím plechů a kovové hlavně se nechá postavit velmi hezký model. Sice i pokud seženete tyto stavebnice za cca 450,- není nákup plechů za 350,-, hlavně za cca 200,- a podobně moc lukrativní. Dnes totiž asi už není takový cenový rozdíl jít a koupit Dragon Premium,.....Ten rozdíl v kvalitě tam je! Přesto pokud Vám v kitníku leží klidně to slepte!

 

 

Prameny :

fota z webu : http://www.eduard.cz/

 

Recenze v přípravě :

 

E-100 - Dragon 1:35

Panther G early – Tamiya 1:35

 

 

Náhledy fotografií ze složky Panter Ausf.G