Jdi na obsah Jdi na menu
 


ISU 122/152 V BOJI

29. 5. 2006

 ZVĚROBOJ V BOJU

Model : ISU 152 Zveroboj vs JSU 122S/152 TANK DESTROYER

Výrobce : Zvezda/Italeri vs Dragon

Kat.číslo: 3532 / vs 6047

Měřítko : 1/35

Cena: cca 360-550,- u It./Zv u Dragonu cca 800-900,-Další z modelů firmy Zvezda/Italeri je slavný stroj ISU152. V literatuře je často nazýván „Zveroboj – lovec zvěře“. Je to nejspíše dáno částečnými úspěchy v boji s animálně pojmenovanými stroji němců. O historii vzniku recenzované samohybky se nebudu moc rozepisovat. Její ohromná 152mm houfnice ML 20S dokázala budit u protivníka respekt. Například se o tom mohla přesvědčit v roce 1945 i 509.s.Pz.Abt . Její kingtigery postupovaly 6. března v rozbahněném terénu jarního Maďarska směrem na Szeregelyes. U Kiselence se tigery II dostaly do minové pasti a posádky zaměstnané minami nezpozorovaly ukryté ISU 152. Střelba ruských houfnic si i mezi dobře pancéřovaným protivníkem vybrala těžkou daň. Granáty Obrazek152mm děl ničí v krátké době dva královské tigery a vzápětí je zničen třetí německý těžký tank. Ale historie je krutá a tudíž po odminování terénu a obnovení útoku jsou zbývajícími kingtigery zničeny všechny ISU zamaskované v postaveních i další stroje ukryté za vesnicí. Celkem 24 strojů,.... Podobně se v bojích vedlo i 503.s.Pz.Abt/FHH2 několik kingtigerů této divize padlo pod palbou 152mm munice ISU 152. Jeden byl zničen 9.ledna 1945 u Zamoly. Ve stejném prostoru připravil náš recenzovaný typ němce ještě o dva tigeryII. Stalo se tak 11.ledna 1945. Útok na letiště,(kdy např.seržant Sachs zničil kingtigerem 3 startující Airacobry!!) byl z části rozbit několika na kraji vinice zakopanými samohybkami. Dva těžké granáty si našli své kingtigery a proměnily je je ve šrot. Po obsazení Zamoly hlásila FHH2 zničení 21 tanků a samohybek, 20 protitankových děl, tří letadel a zničení několika kaťuší,.... Dá se říci že typ byl koncem roku 1944 a v roce 1945 vidět na všech bojištích východní evropy. Velké množství jich bylo nasazeno i na přístupech a poté v bojích o Berlín. Tolik něco málo z historie typu.

Modelářský duel stavebnic zahájím konstatováním, že model z rusko - italské produkce (až na typ a tím dané rozdíly) co do kvality Obrazektéměř stejný jako předešlou recenzí prošlý IS2. K dokonalosti stavebnice potřebuje:


 • doplnění chybějících šroubů torzních ramen

 • sváry jednotlivých pancířů v čelní části korby

 • doplnění montážního otvoru na boku korby

 • upravit ne moc hezky naznačenou hrubost oblití masky kanonu

 • upravit dosedací plochy polovin kol tak aby se pás nehýbal do stran

 • vyřezání výdechů na motoru a nad převodovkou

 • nádrže by měly být o něco blíže korbě (přečnívají přes blatníky)

 • zakrytí všech periskopů

 • odstranit otřepy


Otřepů a propadlin je zde o drobet více než u IS2, ale jde to téměř naštěstí jednoduše opravit. U originálu složitě řešené úsťové brzdy je při odstranění otřepů nutné dávat více pozor. Mnou objednaná hlaveň (CMK) má resinovou a taky z otřepy,.... Řešil jsem to opatrným opracováním plastové (je proti resinové výhodně dělená na poloviny) a její naroubování na hliníkovou hlaveň. Plast je u Zvezdy tentokrát u mých dvou stavebnic zelený a je trošičku hůře opracovatelný něž předešlý šedý u IS2. Korba je řešena Obrazekopět shodně s IS2. Jde o dno na které vlepujete obě bočnice. Je dobré pohlídat si geometrii a lepit na pevné podložce.

Co je ovšem dosti tristní tak obtiskový arch. Dá li se miniaturní zažloutlý čtvereček se dvěma číslicemi 7 a logem Zvezdy nazvat archem,....!!! Pane Zvezdo dyť je tolik možností!!!!


Plusy modelu:

 • atraktivní předloha

 • o třídu kvalitněji (než u IS2) odstříknutý kulomet DŠK

 • v porovnání se staršími stavebnicemi kvalitní a jemnější detaily

 • cena


Zápory modelu

 • materiál a kvalita pásů

 • otřepy

 • obtisky

 • detaily na korbě (nýty, vespod nejsou montážní otvory, logo výrobce...)

 • žádné vybavení interiéruAsijský výrobce poráží dle mého mínění konkurenční ISU152 v prvním kole KO. Dále se budu zabývat stavebnicí č 6047 umožňující postavit kteroukoli ze samohybek ať už ISU122/122S/152. V Obrazekobchodě jsem viděl i dragoňáckou ISU152 (na titulce jede ve vánici přes koleje). Sice jsem napsal, že je možno z 6047 postavit všechny tři samohybky, ale není to tak docela pravda. Stavebnice se od „čisté“ ISU152 (Korean War series kat. 6803) tohoto výrobce liší jenom přidáním rámečku G s kulometem DŠK a rámečku H s díly pro jiný štít a kanon s nápisem ISU122S. Takže máme štít kanon pro 152mm houfnici ML 20S a štít s dělem pro 122mm houfnici D-25S. K třetímu z uvedených typů vyzbrojených houfnicí (bez úsťové brzdy) A-19S nám ve stavebnici schází hlaveň. To bych považoval za poměrně malé mínus. Nabídka renomovaných firem ji jistě obsahuje, či stačí namalovat výkres a zanést jej zručnému soustružníkovi.

Co najdeme ve stavebnici dále? Korbu (na rozdíl od stavebnic z ruska v jednom kuse), nástavbu, šedé rámečky A, B, C, D, E, dva návody, vložený typový list a dvoje obtisky. Rámečky B a E dvakrát. Dva návody jsou proto, že stavíte celý model podle stopadesátdvojkového a až při kompletaci kanonů si podle zvolené verze vyberete tu svoji a tím i návod.

Díly jsou zhotoveny čistě, bez škrábanců, otřepů a vtaženin. S výkresem jsem (snad ani jiné mé modely) nikdy neporovnával. Při konfrontaci obou konkurenčních stavebnic jsem ve všem přišel na více na chuť té od Dragonu. No do dnešního dne jsem byl schopen slepit pouze dva tanky IS2 od Zvezdy a dvě ISU od stejného Obrazekvýrobce (152 a 122 A-19S). Ke stavbě Dragonu jsem se ještě nedostal. Jediné co mě trošku zarazilo je proti ruské isučce o 3-4mm nižší bočnice vany. U tohoto si nejsem jist co to v konečném důsledku udělá. Ruské stroje mají proporce opticky správné a vana byla o něco vyšší!!.

Obtisky: Zde musím poznamenat, že mě více jak zaujaly!! Kvalita je u Dragonu velmi dobrá, tisk a soutisk perfektní. Co mě dostalo je možnost postavit ISU152 3.Balt.Frontu z roku 1945 s velkým propíchnutým srdcem na boku nástavby a jmény Věra a Kolja!!!!.Velký bílý nápis „Smrt německým okupantům“ jen dokresluje pestrost stroje. Jak na potvoru zrovna na tento stroj nemám fotku!! K Veře a Koljovi je třeba připočítat ještě další 4 kamo na „152“ a jednu na „122S“.


Plusy stavebnice Dragon (proti Zvezdě)

 • detaily korby i celé stavebnice

 • korba v jednom kuse (není potřeba hlídat geometrii korby)

 • plánek (kvalita, tisk a papír)

 • obtisky (kvalita a varianty zbarvení)

 • verze 122S a 152mm houfnice

 • článkové pásy

 • montážní otvor na boku vany


Celkový závěr: Pokud nehodláte investovat tak postavíte i ze Zvazdy hezký model. Jako vitrínový plně dostačující. Dragon je kvalitnější a jako základ soutěžní stavebnice lepší. Ale většina modelářů stejně dokupuje i na Dragony pásy, plechy a hlaveň. S tímto získáte i ze Zvezdy krásný model!!

Obrazek

Links:

http://www.battlefield.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=40&Itemid=50&lang=en

literatura:

http://www.rollmodels.net/nbookreview/osprey/osprey9modelisheavy/modelisheavy.php

modely

http://www.geocities.jp/shige122112/041223.html

http://members3.jcom.home.ne.jp/genkidou/gallery/jsu_122s.html

http://www.bentbutnotbroken.com/Royal%20Model/RM410.jpg

http://www.missing-lynx.com/gallery/russia/jsu152_andersson.html

http://www.missing-lynx.com/gallery/russia/fkisu152.htm

http://jadarhobby.home.pl/product_info.php?cPath=9_10_238&products_id=9218&osCsid=daabd6a261a052e2d33216cfca936672

 

Náhledy fotografií ze složky ISU-152