Jdi na obsah Jdi na menu
 


IS 2 V BOJI

29. 5. 2006

IS-2 (J.STALIN II) V MODELU,.....

Model: IS 2m 1944Obrazek

Výrobce : Zvezda/Italeri

Kat.číslo: 3524

Měřítko : 1/35

Cena: cca do 500,-Již několikrát jsem na fóru odpovídal na dotazy jak vypadá tato stavebnice. Již několikrát se diskutující shodli na tom, že je „dobrá“ až na nějaké drobnosti. Takže jak je to doopravdy? Pro ty co nemají HPM 8/1996 (obálka - Finská houfnice na podvozku BT) sesmolím malou recenzi. Mimochodem tímto zpětně děkuji p.Štěpánkovi – foto jeho postavené IS2 mě vlastně dostalo do modelaření na 100% - podle této fotky jsem postavil svůj první „lepší“ tank, už ne jenom z krabičky!! První Edu plechy, ohýbání blatníků, patina suchým štětcem a vodovkama,.... Na Zlínském Blambáku jsem , světe div se , obsadil druhé místo!!! Děkuji!


Sice jsem si byl s jistotou třídního učitele počítající počet pionýrů jist na 120%, že vám oskenuji originál Zvezda plánek na tento stroj, ale to malování bytu mu nejspíše neprospělo a jel se po vzoru velkých předloh přepálit,..... Nu což. V poznámkách, hlavě, vitríně se dvěma postavenými Staliny a HPM se něco najde,.....

Teda stavěl jsem vždy pouze pro mě levnější Zvezdy – Italeri jsem si prohlédl pouze v obchodě. Krabice italské produkce je pevnější, lépe zpracovaná a má velmi škaredou kresbu na „titulce“. Ruská krabice je taková měkká s „ISem“ v ulicích rozbitého Berlína. Tento obrázek Obrazekzdobí i některé knihy s tématem IS2 (třeba publikaci Armada č.6 IS2) Rámečky jsou ve Zvezdě (u obou mých stavebnic) odlity z šedé hmoty. Celkem jsou čtyři. Najdeme i čtyři části pásů, návod a plánek. Pokud jsem si dobře všiml tak Italeri má pásy stejné jako Zvezda. Jde o jakousi nepoddajnou hmotu. Je opravdu potřeba postupovat podle plánku a poloviny pásu nasadit na kolíky s následným zatavením. Na mé kousky nereagovalo běžné lepidlo (Agama-modré s jehlou) a ani vteřiňák (Super Glue a Pattex). Pásy jsou chudé v konfrontaci s článkovými ve stavebnici Dragonu i na detaily. Podotýkám, že vodící zuby jsou na každém druhém článku. Tak pozor na konkrétní předlohu vašeho modelu. Ne všechny stroje (pokud tedy vůbec nějaký) měly pásy v této konfiguraci. Běžnější bylo použití více zubů. Na fotkách je vidět spíše náhodné střídaní článků se zubem aObrazek bez. Vzniklo asi opravami/výměnou částí vytahaných pásů u jednotek. Pokud se hodláte u dodávaných pásů znázornit pro IS/ISU typické prověšení jde to pouze s pomocí špendlíků prostrčených přes korbu ( a ještě vevnitř podepřených plastovou tyčinkou). Tady se ještě jednou odvolám na HPM 8/96. Pojezdová kola mají po slepení velkou vůli a zuby článků v nich mají vůli (pás se hýbe doprava a doleva vůči podélné ose tanku.) Bylo by tedy dobré dosedací plochy polovin kola mírně obrousit. Poznamenávám, že u mích vitríňáků jsem to nijak neřešil. Poslední co v krabici najdete je samo návod a obtisky.

Otřepy na některých dílech se konají. Jejich rozsah si už přesně nevybavuji, byli však po obvodu pojezdových kol a na věži. Rozměry jsem neměřil, model vzoru po postavení velmi dobře odpovídá a impozantně plní vitrínu. Odvolám se na pana Štěpánka, ten uvádí, že modelu chybí podle dvou výkresů (oba mírně odlišné!) „...několik milimetrů do šířky a délky.“ Ač to nejspíše nijak nevadí zmíním i sílu plastu na věži - docela dobře v měřítku imitující opravdovou tloušťku 90-120mm. Detaily co je potřeba upravit a doplnit jsou :

 • doplnění chybějících šroubů torzních ramen

 • sváry jednotlivých pancířů v čelní části korby

 • posunutí průzoru řidiče mírně nahoru

 • upravit linii svárů pancíře na věži (zhruba v polovině snížit v délce 2cm o 3-4mm-dle foto)

 • svár je i na ruský tank velmi „masivní“, je potřeba jej upravit

 • vyřezání výdechů na motoru a nad převodovkou

 • nádrže by měly být o něco blíže korbě (přečnívají přes blatníky)

 • zakrytí všech periskopů

 • držák antény posunout o 5mm vzad

 • žebrování na zadním kulometu na věži neměly všechny stroje – úprava dle fotografie konkrétního tanku

 • DŠK na věži nemá zásobník a mířidla (Eduard sada jo).

 • u mého druhého IS-ka jsem se rozhodl vyměnit hlaveň za soustruženou s velikým úspěchem!!!

Já si ještě u druhého modelu upravil blatníky – z pivní plechovky. ObrazekOhýbají a tvarují se daleko lépe než plast. Jak je uvedeno výše je dobré si pořídit sadu plechařiny od Eduardu. Obsahuje i lopatu a krásnou pilu - tedy ženijní nářadí které ve stavebnici chybí. Interiér v tanku není žádný.

Plast se lepí , zmíněnou agamou dobře. Nikde není potřeba extrémně tmelit.

V ruské variantě pouze na jeden stroj od 7.novgorodské gard.brigády těžkých tanků z Berlína 1945. Stejné obtisky má i Zvezda, tam ale máte možnost zvolit i z druhé obtiskové varianty (bohužel špatně na tištěné). Já to v drtivé většině stavebnic jakékoli pozemní techniky díky dostatku kvalitních fotografií a atraktivních schémat řeším stejně jinou kamufláží. I od zmíněné 7.novgorodské g.t.t.b je známo několik jiných čísel než „434“, jejich výměna nebude jistě nijak složitá. V (mé oblíbené) ČR 1945 se nacházelo také velké množství těžkých IS2m. Vynikající čtení od p.Jakla i s barevnými rekonstrukcemi je opět v HPM (8/99). Dnešní doba relativního dostatku publikací na IS2 z východu umožňuje volby kamufláže (i vícebarevné), záleží pouze na vás. Návod je na tři části složený, na ne právě kvalitním papíře vytištěný, ale přehledně sestavený. Podle něj nebude problém složit tank ani u začátečníka.


Plusy modelu:

 • atraktivní předloha

 • znázornění hrubosti pancíře

 • v porovnání se staršími stavebnicemi kvalitní a jemnější detaily

 • použitá hmota

 • dobré spasování dílů

 • cena


Zápory modelu

 • materiál a kvalita pásů

 • otřepy

 • obtisky

 • detaily na korbě (nýty, vespod nejsou montážní otvory, logo výrobce...)

Závěr:

Pokud se smíříte s pásy, či stavíte pouhý vitríňák jde o dobrý a pro tento úkol vynikající model. Jestli se ovšem hodláte vyrazit „do ulic“ a někomu jej předvádět je nutné dokoupit pásy Friul (nebo vydyndat od těch co je mají na Dragonu ty plastové článkové), plechy Eduard a kovovou hlaveň. S touto výbavou je možno pomýšlet na soutěžní mety,..... Vždyť je stále potřeba na soutěžích proti rostoucímu počtu Tigerů, Panterů a jiných zvířat nasazovat těžké pluky z východu! Strana Vás volá!!


Literatura:

HPM 8/1996, HPM 8/1999

Obrazek


Obrazek

Dolin

Links:

http://www.battlefield.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=50&lang=en

http://www.battlefield.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=50&lang=en

http://en.wikipedia.org/wiki/Iosef_Stalin_tank

http://www.wargaming.net/tanks/MODELS/js2_2.htm

http://www.battletanks.com/is-2.htm

modely

http://ipmsstockholm.org/magazine/2001/10/stuff_eng_turkalj_js2.htm

http://www.motionmodels.com/armor/js2.html

http://ipmsstockholm.org/magazine/2003/01/stuff_eng_turkalj_js2mchkz.htm

http://www.missing-lynx.com/gallery/russia/jhjs.htm

http://www.missing-lynx.com/gallery/russia/tmis2.htm

http://modelingmadness.com/reviews/misc/vehicles/buddjs2.htm

literatura

http://www.tanxheaven.com/reviews/js2rev/js2review.htm