Jdi na obsah Jdi na menu
 


HETZER 38(t)

19. 10. 2006
 

HETZER 38(t)
Model: HETZER 38(t)

Výrobce: Italeri/Bílek

Měřítko: 1:35

Kat.číslo: 209

Cena: cca 400,-Historie/Prameny:

Vznik stroje Hetzer je detailně popsán v několika pracích předních domácích i zahraničních historiků. Ke stavbě modelu jsem použil následující.

V.Francev, Ch.Kliment - Čs.obrněná vozidla 1918-1948 , Ares 1999

MBI-Hetzer, Francev, Kliment, Kopecký 2001

Militaria č.45 - Jagdpanzer 38(t) Hetzer 1, J. Ledwoch 1997

HPM namátkou 8/92, 3,4/95, 9/96, 5,8 /97, 9/99

Muzeum Lešany

Model je na pultech již drahně let a myslím si , že naší modelářské scéně je dostatečně znám.

Porovnání s výkresy:

Rozměry stroje jsem konfrontoval s polskými i českými. Stavebnice nabízí verzi "late" tj. poslední výrobní blok ze září 1944 až konce války. Napínací kolo je se šesti odlehčovacími otvory. Její výkres je v publikaci v MBI strana. Maska "Saukopf" vychází ve stavebnici užší a delší. Z půdorysu je patrné, že je i nesprávně tvarovaná. Spodní strana korby nemá naznačený nouzový otvor pro posádku. Dle fotografií byly jednotlivé kryty chráněny proti poškození navařenými klíny.

Kvalita modelu:

Stavebnice je celá vylisována z tmavě šedého plastiku. Najdeme 4 rámečky. Detaily jsou poměrně dobře vyznačeny. Spodní strana korby má naznačeny kryty nádrží, nouzový výstupní otvor a ukotvení pojezdových vozíků. Pásy gumové, stříbrošedá hmota. Dragon a nově Eduard je ale lepší a detailnější – ale dražší!

Obtisky/plánek:

Nabízejí volbu mezi strojem "bílá 223" divize Grossdeutschland a číslem "121" od 2.Pz.division. Jako další varianta je zbravení "červená 626" školní Panzer Lehr division. Takto je model prezentován i na krabici. Pro recenzi jsem je zkusmo použil. Jsou dostatečně pevné. S použitím setu a solu se práce s nimi jeví jako bezproblémová. Plánek je přehledný a zdárně nás dovede ke konci stavby. Savba je popsána v 10 krocích. Barvy jsou uvedeny pouze Model Master.

Doplňky:

Já u svých modelů používám vždy minimálně plechy (Eduard) a kovovou hlaveň (CMK,Elefant,.....). V tomto konkrétním případě byly použity plechy Eduard číslo 35058, kovová hlaveň CMK (ex HB-Professional model) číslo 037.

Obrazek

Stavba modelu:

Je vcelku pohodová záležitost. Zahájil jsem ji kompletací korby. Na té jsem odřezal lafetu kanonu. Do vznilého otvoru jsem vsadil epoxidovou ze sady HB. Technologický epoxidový nálitek lafety jsem ani neodřezával, ničemu nevadí a není vidět. V tomto případě jsem nepoužil původní plastikový díl vnitřní části kanonu. V modelu je hlaveň s vnitřní částí závěru jeden kus, ale i přes otevřený poklop velitele není moc vidět. Rezinový štít je přesnější a má velmi dobře ztvárněnou hrubost povrchu odlitku. Potřebuje jen odstranit nálitek. Dalším krokem je dořezání předních blatníků. Plastikové ve stavebnici působí sice dobře, ale plech je plech (pro mě). Po správném ohnutí jsou však plechové blatníky poněkud užší a vzniklou mezeru je potřeba zatmelit. Vana je i s bočnicemi jako jeden celek. Přilepují se pouze čtyři vozíky, listové pružiny a pojezdová kola. Všechno je možno slepit tak, že podvozek zůstane pohyblivý. Toto ocení hlavně stavitelé dioramat. Pro vitrínový model doporučuji podvozek fixovat napevno. Jako první jsem nalepil pravou a levou část nápravy a až po nastříkání modelu jsem přilepil listové pružiny.

Zbarvení modelu :

Jelikož jsem nacionalista posedlý boji v ČR roku 1945 volil jsem mezi kamufláží "modrá (MBI) - červená (HPM 9/1999) 212" z 97 Jägerdivision u Nového Města na Moravě a hetzerů zanechaných u Klenovic (HPM 5,7/1997,). V druhém případě konkrétně stroje "černá 223". Tento se jeví na fotografiích v publikaci Čs.obrněné vozidla 1918-48 trošku jinak než je vyveden v HPM 5/97. Na tuto skupinu obrněnců jsou mě známy 4 různé fotografie. HPM 5/97 otisklo fotografii (č.4) na straně 22. Je dostatečně veliká a zřetelná. Je vidět stroj "černá 223" vzadu v levo, "černá 231" vpředu vpravo, ostatní dva hetzery jsou bez viditelného označení. Na této fotografii není patrné označení dvou vítězství na hlavni "černé 223". V publikaci Čs.obrněné vozidla 1918-48 jsou na straně 283 tři fotografie stejného vrakoviště. Foto č.1 (s hora dolů) - na žádném z hetzerů není patrné označení. Mezi pánem č.2 a 3 (z leva) je na hlavni vidět dva bílé proužky - označení vítězství. Foto č.2 - zde je poměrně dobře vidět levá strana hetzeru "černá 223" i s kamufláží na zástěrách. Opět je patrné označení dvou vítězství. Hetzer otočený zádí k objektivu má na pravém boku patrné poslední dvě číslice "32" - usuzuji, že byl taktéž z druhé roty, tedy pravděpodobně číslo "černá 232". Foto č.3 - je vidět zničený hetzer - označení není možno identifikovat boční pancíř zcela chybí, stroj je totálně zdemolován. Na vraku zůstal pouze čelní 60mm pancíř s lafetací a kanonem, korba je jinak zcela rozmetána. Opět je velmi dobře vidět pravou stranu "černé 223. Zde není vidět označení vítězství na jeho hlavni, stíní ji větve. Všechny čtyři stroje jsou ve stejné kamufláži tvořenou třemi odstíny barev.

Postavení hetzerů na vrakovišti. Jednotka které hetzery náležely není nikde identifikována. V březnu 1945 dostala Pz.Gren.Division Feldherrnhalle 21 těchto strojů a Pz.division Feldherrnhalle 20 těchto strojů. Některé oddíly divize FHH bojovali právě v tomto úseku, je tudíž možné, že náleží právě jim.

LINKY:

http://tanxheaven.com/hetzermod/hetzermod.htm

http://www.mf-panzermodellbau.de/contributions-thomas-h-hetzer.htm

http://www.mf-panzermodellbau.de/con-torben-hetzer.htm

http://www.asahi-net.or.jp/~tc4y-kk/afvimage/armor_hetzer_e.html