Jdi na obsah Jdi na menu
 


E-100, 1:35 - DRAGON vs TRUMPETER

21. 7. 2009

 

"DVOU - STOVKA" ANEB RECENZE A STAVBA NĚMECKÝCH PROJEKTŮ E-100

Název: GERMAN E-100 HEAVY TANK Obrazek
Výrobce:DRAGON 1:35
Kat.nr : DRA6011X

vs

Název: GERMAN E-100 SUPER HEAVY TANK
Výrobce:TRUMPETER 1:35
Kat.nr : 0384

 

Obrazek

Obě krabice plní svůj účel naprosto v pohodě. Bezpečnost uložení modelu je u obou dostatečná. Trumpeter zde získává body za zvláštní zabalení korby v papírovém kartonu vně krabice. Rámečky klasicky v igelitu. Na internetu se dá najít na Trumpeter i starší konkurenční stroj (hlavně nový E-100 Nachtjager) dostatek informací.

Já se zaměřím jen na stavbu samotnou a její specifika. Nejdříve jak jsem stavěl E-100 od Dragonu. První co se mě nelíbilo, byla původní plastová hlaveň. Vlastně obě. Ta větší měla na moje modelářské umění složitou (a pro mě nehezkou úsťovou brzdu) a ta menší nebyla úplně v pořádku průřezem. Obě nové kovové mě zaslal můj vrchní „gunmen“ Martin Petřík za což mu děkuji! To že ta velká nemá původní rozměry, a je jinak dlouhá jsem vzhledem k tomu, že v realitě toto vozidlo vůbec neexistovalo pokupě nijak neřešil. Hlavně jsem přilepil do štítu kanonu, ten jsem pomocí lepidla Agama natupoval abych tak nějak trochu ztvárnil litý povrch. Slepení věže jako celku je jednoduché a nečiní žádný problém. Já jsem doplnil navařenou desku na jejím pravém boku (plastová destička Plus Model), oka na drát na bocích (drátek z nějakého odporu ze staré televize), držák antény na střeše (z injekční jehly) a plech nad štítem kanonu (plech z kondenzátoru). Samotná stavba celého tanku je v pohodě. Otřepy a propadliny jsou možná i díky stáří formy (i když nevím vlastně jak byl můj model stár,…). Jinak je to i přesto, že je to „starý Dragon“ model který jde v pohodě slepit v pohodě. Pokud chcete stavět soutěžní model, doporučuji se možná poohlédnout po jiných pásech. Myslím tím něco ve smyslu konverze pásů z Grille, Tigeru II od Friulu nebo tak nějak,…Dlouhou dobu mě zabralo jejich čištění a spasování o sebe.

Nastalo barvení modelu. V té době jsem používal výhradně barvy Humbroll, Agama a Revell syntetiky. Základní nástřik byl po „surfaceru“ z šedého autoplniče světlou tankovou žlutou. Dalším krokem bylo zesvětlení středů. Jen jsem to základního žlutého odstínu namíchal bílou. Kamufláž na věži jsem vymaskoval pomocí papírků a lepivé gumy a stříkl nějakým přibližným odstínem zelené……. Korbu jsem nechal jen žlutou, aby vynikla věž a její kamufláž. Následovaly metody patiny. Já ovšem nepoužívám zažitý systém patinování, který je v kostce asi takto :

By Jiří Ščučka :

1)základovka
2)nástřik kamuflážní barvy (barev)/postshadingObrazek
3)lesklý lak jen na místě obtisků
4)obtisky
5)lak vallejo satin
6)filtry
7)fading
8)wash
9)drybrush
10)nátěr detailů
11)zaprášení pistolí
12)bláto/prach pičgenty

a nebo

By Jan Pavlík

1.Základní nástřik kamufláže, hned zesvětlení pistolí ve středech ploch a jemné odření skalpelem na původní základní barvu
2. lesklý lak
3. obtisky
4. lesklý lak na dekály
5. wash a ztmavení koutů popřípadě filtry
6. rozmývání teček a další stečeniny
7.matný lak
8. zaprášení pistolí nebo pigmenty

Já to tak nějak mixuji do sebe…..rozmývání teček olejové barvy dělám vlastně zároveň s filtre,…..postupy několikrát opakuji (před čipováním – odřeninami i po tomto) a kombinuji navzájem.

Bohužel jsem pod obtisky na věž nedal lesklý lak (sem neměl žádný) a začaly stříbřit.

Model jsem dokončil vlastně jako první po desetiletém půstu a musím skromně říct, že i mě se celkem líbil. Chyby jako čipování (logika umístění, velikost odřenin a jejich hustota), pásy co mě moc nevyšli se bohužel už opravit moc nedaly,….příště! 

 

Druhá stovka je ta novější od Trumpeteru. Detaily má proti starému modelu f.Dragon o něco lepší a forma je nová a tak i otřepy nejsou moc vidět. Bohužel to se nedá říci o pojezdových kolech. Dělící rovina je velmi silná a navíc se mě zdálo, že průměr vnitřní části kola je o „chlup“ větší jako venkovní!! No obrousil a vyhladil Obrazekjsem to,..přesto je to přesazení místy stále viditelné. Jako nevětší slaninu stavebnice považuji gumové pásy. Mezi jejich mínusy patřilo prohnutí, otřepy (nicotné, ale jsou tam), vtoky (obtížné začištění) a to že moc nepasovalo napojení v místech, kde se mají slepit. Naštěstí je vteřinové lepidlo slepí v pořádku. Korba je v detailech celkem srovnatelná s E-100 f Dragon. Věž je ale komplet nová a krásné detaily pancířů jsou vynikající. Já jsem jen odhranil celý obvod věže – připadala mě velmi ostrá. Při porovnávání stavebnic jsem se neubránil dojmu, že mám v rukách mírně přepracovanou korbu Dragon a novou věž. Kolega mě opět poslal krásnou kovovou hlaveň, která po úpravě sedla na místo naprosto špičkově a stavbu hodně ulehčila. Původní plastová není špatná, ale nebaví mě začišťovat dělící rovinu a hlídat si geometrii kanonu. Obrazek jsem nechal s dělící rovinou, aby tak imitovala spojení licích forem, jak jsem to viděl v muzeu. Protože ovšem přišla hlaveň až po dlouhé době byl, jsem nucen model stavět prozatím bez ní. Jakožto nová stavebnice pasuje všechno jak má a sedí v pohodě. Mimo nového kanonu, těla vysouvatelné Sternantenne  (tělo z „pentelky“ jsem E-100 Ausf.B nijak neupravoval a stavbu pojal jako krabičku. Modely, stavbu a komentáře kolegů si prohlédněte v linku co je vždy na každému modelu dole na této stránce.

Dragon :

Plusy

-          Jednoduchost

-          Předloha

-          Článkové pásy

-          Alespoň základní „plechy“

Mínusy

-          Články pásů (kvalita)

-          Obtisky (kvalita)

Trumpeter

Plusy

-          Plechy

-          Předloha

-          Detaily

Mínusy

-          Jen gumové pásy

-          Ořepy (vzhledem k tomu že je to nová stavebnice)

-          Přesazení forem (vzhledem k tomu že je to nová stavebnice)

 

 

 FOTOGRAFIE ZE STAVBY E-100 DRAGON

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Plechy (mřížky motoru) ze stavebnice Trumpeter

 

V dnešní době firma Dragon přebaluje model. Je doplněn o figurky německých "tankhunterů" a noktovizory. Stavebnici jsem neměl rozbalenou, ale pravděpodobně jde jen o přebal a doplnění původní stavebnice novým setem a figurkami.

 

Obrazek

 Poster "nové" stavebnice Dragon (klikni pro zvětšení)

 E-100 DRAGON

 KOMPLETNÍ STAVBA  JE ZDE - KLIKNI

 GALERIE S FOTKAMA HOTOVÉHO MODELU ZDE - KLIKNI

 E-100 Ausf.B TRUMPETER

 KOMPLETNÍ STAVBA  JE ZDE - KLIKNI

 GALERIE S FOTKAMA HOTOVÉHO MODELU ZDE