Jdi na obsah Jdi na menu
 


T34 OD ZVEZDY

19. 6. 2006

 

T34 od Zvezdy


Model: T34/85, T34/76 vz.1943 a T34/76 vz.1942

Kat.číslo:

T34/85 - 3533Obrazek

T34/76 vz.1943 - 3525

T34/76 vz.1942 - 3535

Výrobce: Zvezda

Měřítko: 1:35 všechny

Cena: cca 350,- až 500,-(?)Další ze série recenzí na modely firmy Zvezda. Pokud bych chtěl stavebnice odbít jednou větou napíšu že: Jde o kvalitní modely s hezkými detaily a škaredými pásy. Jenže to by bylo velmi krátké a někdy i zavádějící. Začneme verzí s 85mm kanonem. Rámečky s díly klasicky tmavě zelené bravy jsou kvalitně odstříknuty. Otřepy a vtaženiny jsou minimálně. Zde je kvalita zhruba stejná jako u předešle recenzovaných samohybek ISU122/152.

Korba je ve stavebnici zvlášť. Spodní díl, tedy vana má bočnice zvlášť. Posledním dílem sestavy je zadní deska s kryty hnacích mechanizmů kol. Slepení vany nečiní potíže, jen dávejte pozor na Obrazekpřípadné prohnutí dílu dna. V mé stavebnici bylo prohnuto o cca 0,5 mm na obou koncích. Ale pouze u verze s 85mm kanonem. Ani jedna ze 76mm verzí tímto netrpěla. Vše napraví postupné lepení a rovnání podle bočnic. Celek jsem zalil vteřiňákem a vše drží velmi dobře! Detaily na dně nehledejte, tedy pokud vám nestačí logo výrobce. Myslím, že není problém doplnit jeden z nejvíce patrných a tím je spodní výlez posádky pod nohama střelce trupového kulometu. Bočnice jsou vylisovány společně s rameny mechanizmu odpružení kol a kryty hnacího kola. Vše je detailně zpracováno, ale v konečném výsledku bohužel moc přes kola a široké pásy neuvidíte. Kola jsou jedné verze a to „plné plechové“ s hladkým povrchem gumové obruče. Je škoda, že výrobce do stavebnice nedává i žebrovanou verzi disků, nebo alespoň dvě verze gumových obručí. Pokud tedy stavíte verzi s jiným druhem kol poohlédněte se jinde. Já mixoval kola od českého výrobce Palva models (žebrovaná s perforovanými obruč.emi), Maqetťácké a Tamiyu. Kol existovalo více druhů a to i těch žebrovaných. Nemluvím teď o starší verzi z let 42/43 s tzv.vnitřním odpružením. Mám na mysli novější typ dodávaný již na tuto verzi. Všimněte si, že jedna z verzí kola má všechna žebra celá a druhá vždy celé a pak jedno jakoby „nedolité“ (verze ze stavebnice Maquette). Bylo by vhodné, kdyby výrobce zvolil jednu z těchto trošičku přitažlivějších variant.

Korba je pěkně detailní s dobře naznačeným pancířem na čelní desce. Já na ní nahradil pouze sací otvory chlazení a výdechu nad převodovkou za plechové ze sady Eduard a doplnil madla (plastové je dobré mírně zbavit otřepů – jsou detailně udělaná). Také je dobré trošku více odvrtat výfuky (to sem neudělal a vypadá to blbě), případně vymyslet něco jiného – plechové od Moskitu? Další co jsem na korbě měnil jsou blatníky – ve stavebnici sice hezky provedeny, ale pouze snad u nových tanků. Prohýbání a poškození (tak typické u ruských tanků) by bylo u plastových nerealistické a dost těžko možné. Pomohla plechovečka od pivka. U jednotlivých dolepovaných detailů je vše provedeno hezky jen tažné háky je potřeba začistit. Výrobce dává do stavebnice zadní kulaté přídavné nádrže – doplňte dle verze (provedeny hezky), kulomet by bylo dobré nahradit jehlou, pilu použít plechovou (krásná je v sadě od Eduardů na IS2). Nepoužitelné je lano.

Věž. Opět cesta nejmenšího odporu – provedení 1944 late (jednodílný poklop velitele) závod 183. Jedná se o tzv „zploštělou“ verzi. Jedná se asi o nejvíce rozšířenou věž, ale i zde by se dalo experimentovat. Stejnou má i Dragon a Italeri (což je stejný model jako Zvezda jen má šedý plastik). Jednoduše by šlo jenom upravit detaily (poklopy na vel. věžičce, a boule na bocích věže) a byla by tzv. Early verze. Je na modeláři jestli si bude chtít opatřit jinou. Já na jeden model použil volně prodávanou ze stavebnice Maquette. Ale i zde je nutné ji upravit!! Makeťácká je sice jiný typ , konkrétně „kompozitní“, ovšem poválečný s oddělenými hříbky větráků na stropě. Stavíte li tuto verzi musíte odřezat ze staré věže větráky. Pro výrobce : použitím jiného dílu štítu kanonu by bylo možné dodávat verzi D5T. Hlaveň jsem použil kovovou (někdy CMK, někdy Elefant).

Ostatní. Mimo zmíněných rámečků je ve stavebnici samozřejmě návod, obtisky a 4 pásy. Snad mimo návodu (jeden rozkládací list), který je přehledný a srozumitelný zde jakékoli kladné hodnocení modelu končí. Pásy jsou opět nepoužitelné z hmoty kterou nic nelepí,....detaily mají špatné. Nahradit buď Maqueťáckými (silně nedoporučuji kvůli otřepům a zubům článků nezapadajícím do sebe!!) či Friuly. Samostatná kapitola jsou pidi obtisečky na jednu (byť relativně atraktivně označenou) no name vezi. Stroj jako je T34/85 s množstvím známých fotek s věnovacími, opěvujícími a jinými hrdinskými nápisy si takovou slabotu nezaslouží!!!


Relativně jednoduché úpravy na jiné verze:

 • možnost upravení lomu čelního pancíře (ostrý a tupý)

 • výměna či doplnění jiných druhů kol (Maqette

 • úpravy obručí kol (odvrtání otvorů po obvodu nebo vyrytí rýh)

 • úpravy věže (jiný typ od Maqette, jiná verze velit.věžičky,.......)


Hodnocení : Model je pro sestavení do vitríny více než vhodný. Začínající modelář po něm asi sáhne z důvodu ceny. Kvalita dílů a sestavení by neměla činit žádný problém. Škoda jen pásů a obtiskových variant. Jedná se o kvalitní model, v dnešní době ovšem překonaný modelem Dragonu.

Celkem 85%


klady stavebnice

 • předloha

 • pěkné detaily korby a věže

 • povrch pancíře

 • snadnost sestavení

 • cena


zápory stavebnice

 • nepoužitelné pásy

 • verze věže a kol (není možnost výběru)

 • obtisky (více verzí!!)T34/76 vz.1943. Krabice je funkční ale strašně nehezká!! Jde nejspíše o snahu malíře kreslit dějově k věci, protože velice podobná akční Obrazekmalůvka je i na 75mm PaK40 od stejného výrobce. Model byl uvedený na trh někdy v roce 1995 (asi?). Základ stavebnice je stejný jako u předešlého modelu. Liší se použitím jiných kol (celá ocelová s vnitřním odpružením), jinými přídavnými nádržemi a samozřejmě věží. Použita je stejná zelená hmota plastu – k té nemám u žádné ze stavebnic Zvezda výhrady. Lepí, brousí a opracovává se mě dobře. Díly jsou ve čtyřech rámečcích.

Vezmu to popořadě.

Vana : platí to co pro T34/85

Korba : stejná jako u T34/85 – nahrazoval jsem vstupy a výdechy vzduchu, blatníky stejně jako u „85“

Věž : verze s ostrými rohy. Jde o první výrobní variantu ještě bez velitelské věžičky (např.Tamiya nabízí volbu mezi verzí s, či bez ní). Dalo by se říct, že se zde opět setkala Zvezda a Tamiya. U obou stavebnic je verze věže stejná (pokud nestavíte typ s velit.věžičkou u Tamiye) – Stalingradká STZ „s ostrými rohy-hardedge“. Budu se opakovat, ale je škoda že ze čtyř vyráběných druhů máme na výběr pouze tento. Úpravy ale v tomto případě nejsou nijak náročné! Tzv. „laminated“ věž je typická žebrováním, nebo jakýmsi rozdělením Obrazekpovrchu na úseky, což lze naznačit poměrně jednoduše tenkými válečky tmelu. Věž s „tupými rohy-softedge“ konverzujeme pomocí skalpelu, pilníků ,smirkového papíru a dobrých podkladových fotografií pro tuto část věže. Poslední verzí je věž označovaná jako „želva“ - výrobní závod UZTM „Upalmaš“. Kvalitní limitku UZTM dělá Tamiya, vacu konverzi 1:35 kdysi nabízel v ne zrovna valné kvalitě Tonda. U všech věží se vyskytovala varianta s velitelskou věžičkou a bez ní. V podstatě máme na výběr tedy osm Obrazekdruhů věží celkem! Pokud máte doma japonský i ruský model doporučuji věž z recenzovaného modelu je přesnější! Detaily povrchu jsou velmi hezké, já je ještě trošku naleptal lepidlem (Agama) naneseným na povrch a roztupovaným prstem,... a po zaschnutí jemně přebrousil. Hlaveň doporučuji kovovou. Stavebnice nabízí i přídavné hranaté nádrže používané na tomto typu.

Tak dost bylo chvály a jdeme na problémy. Prvním se jeví typ kol. Výrobce nabízí pouze jeden. Není to zlé, kvalita provedení je velmi dobrá. Problém, je v tom, že v této verzi tanku (maticová věž verze 42/43) se s deseti koly takového typu téčka nevyskytovaly. Vždy je Obrazekna fotce minimálně první kolo s gumovou obručí. Je na modeláři jestli to tak nechá nebo kola doplní o správné. Opět se nabízí jednoduchá náprava již u výrobce – do stavebnice dát třeba část kol ze stavebnice T34/85. Případně celý rámeček s těmito koly. Další co ve stavebnici chybí je jakékoli naznačení interiéru. A jako vždy končíme u pásů,......myslím, ž není potřeba se nějak rozepisovat,.....bída totální!!

Návod: Je přehledný, ale Dragon to není! Navíc zde není doporučené žádné zbarvení a odstíny. Je to stejné u všech modelů T34/IS/ISU. ,.......ale mezi námi rusáky,...zelená je zelená!

Plánek 1

Plánek 2

Plánek 3

Obtisky: Opět to není nic moc, ale jedná se alespoň o pestré kamuflážní schéma. „ Bílá 106- Stalinec“ v barevném kabátě hnědo zelených maskovacích polí, Leningradská fronta léto 1943. Posádka tohoto stroje ze 39.gardové tankové brigády (podle Cocordu) či 30. gardové tankové brigády (podle Armagedonu a Sqadronu) dosáhla 8 vítězství. Mám za to, že je dobré to vědět, návod je zřejmě opačného názoru.

Jednoduché úpravy na jinou verzi:

 • umístění antény na pravém boku u střelce, či verze bez ní.

 • verze s jedním či dvěma periskopy PT-4-7 či PT-K (s konce roku 1943)

 • verze bez pancéřování kulometu v trupu

 • použití různých typů kol na jednom stroji (až 4 druhů)

 • odstranění všech madel z trupu a věže (verze z roku 1942)

 • přídavné pancéřování čelního plátu

 • úpravy detailů verzí věže

 • plamenomet v trupu


klady stavebnice

 • předloha

 • pěkné detaily korby a věže

 • povrch pancíře

 • snadnost sestavení

 • cena

 • obtisky na „esa“


zápory stavebnice

 • nepoužitelné pásy

 • verze věže a kol (není možnost výběru)

 • obtisky (i zde je spousta hezkých označení)


Hodnocení : Platí to co u T34/85. Jena za použitelnější obtisky přidávám na 90%.

Poznámka: Ani jeden z výše popisovaných modelů jsem neměřil či neporovnával s výkresy. Po sestavení modely velice dobře připomínají T34. A pokud se podíváte na recenzi „76“ v HPM 10/1996 tak kolega Štěpánek uvádí „....měřítkově model odpovídá velice slušně,.....věž je rozměrově i detaily velice přesná“. Pro doplnění textu uvedu že je potřeba posunout o 2mm vpřed věžový periskop.Posledním z rodiny T34 od Zvezdy co mám doma je tank série Stalingradské STZ z roku 1942. U tohoto dítka jsem na rozpacích jak začít,...... Jde o zajímavý počin ve své době (rok 1999). Jenže,...atraktivní předloha nestačí když se takříkajíc zmastí! V Obrazekmodelu je proti starším stavebnicím nový rámeček s věží a vnitřní částí kanou. To je zajisté velké plus pokud se rozhodneme nechat rozměrný poklop otevřený. Opakovat se už nebudu a popis korby a jednotlivých dílů najdete výše. Z celku jde postavit pěkný model tanku jako takového a sestavitelnosti není co vytknout. Chybně je však u zvolené verze:

 • zadní pancíř věže (dolepuje se na zadní čelo). Nejprve je potřeba čelo celé zabrousit do roviny neboť po slepení polovin věže tvoří lomenou plochu. Pak je potřeba doplnit 4 šrouby – tento díl je odnímatelný!! Odstraňte proto naznačené sváry.

 • věž má stejně jako podobný typ od Tamiye špatný tvar a v porovnání s výkresy (byť odlišnými) se jeví zaoblení (či lom) posunutý vzad o 3-4mm. Toto nejspíše neopravíme,....??

 • sváry naopak nemá naznačeny na zalomení ve spodní části věže.

 • Korba. Tu jsem narazil na největší problémy zvoleného typu!!! Produkce STZ měla jisté charakteristické prvky a to : zaoblení zadní části pancíře tanku. Tím samozřejmě jinak vysokou zadní pancéřovou desku krytu motoru. Jiné byly dvířka pro vstup do tohoto prostoru mezi výfuky. Ve skutečnosti byla obdélníková ne kulatá jak nabízí Zvezda!!

 • obtisky: obě verze jsou špatně!!! U stroje s nápisem „Za Stalina“ je mírně jiný druh písma (na krabici navíc s číslem 71 místo 07!!, a varianta „Za Sovětskou Estonii“ používala (dle známých fotek) snad všechny jiné verze T34/76 vz.41/42/43 ale ne tento!!!

Snad jediné co je (mimo přední části věže) dobře jsou kola. Ano u Obrazektohoto typu se používala všechna celoocelová úsporná kola!!,..............bohužel ve valné většině s jiným typem pásů.


klady stavebnice

 • předloha

 • vnitřek kanonu

 • povrch pancíře

 • snadnost sestavení

 • cena

 • správná kola


zápory stavebnice

 • nepoužitelné pásy a dokonce jiný typ

 • věž má špatný tvar

 • zadní pancíř věže (odstranění svárů a naznačení šroubů)

 • zcela špatná celá zadní partie tanku

 • špatná dvířka vzadu mezi výfuky

 • snaha o atraktivní obtisky se minula účinkem


Hodnocení: Dnes je již naštěstí snadno dostupná a správná verze od Dragonu a není potřeba složitě konvertovat chyby které výrobce této stavebnici nadělil. Je obrovská škoda, že návrháři neudělali místo tohoto paskvilu např. změnou štítu u stávající T34/85 verzi D5T late. Či novou věž s velitelskou věžičkou uprostřed a kanonem D5T verzi early s minimálními náklady,.....nabízí se několik možných úprav pro T34/76 vz.1943 ať již přídavné pancíře na čelo, velitelská věžička u typu UZTM,........takto snaha vyzní naprázdno a bez efektu!!! Je to jediný model který z rodiny T34 od tohoto výrobce nedoporučuji!!!

Posledním strojem rodiny Zvezdovských téček je T34/76 s Obrazekodminovacím zařízením(kat.3580). Stavebnici nemám. Konstatuji, že pokud výrobce do krabice dává kola jak jsou na akční kresbě tak je ta zase špatně!! Celoocelová s vnitřním odpružením se v počtu deset kusů na T34/76 vz.43 asi (pokud vůbec) nevyskytovala. Vždy bylo použito minimálně jedno přední s gumovou obručí.Prameny:


HPM 10/1996 a 11/1999

Concord 7011

Sq.Signal T34 in Action 2020

a můj typ na „holy bajbl“ - Armagedon T34 díl 1

http://www.zvezda.org.ru/?lng=eng&nav=1&p=21&set=3533

http://www.zvezda.org.ru/?lng=eng&nav=1&p=21&set=3525

http://www.zvezda.org.ru/?lng=eng&nav=1&p=21&set=3580

http://www.zvezda.org.ru/?lng=eng&nav=1&p=21&set=3535

Linky:

http://www.ph-modellbau.de/Modell-T3476B.htm

http://blog.so-net.ne.jp/panpon/archive/c174380

http://www.aviapress.com/viewonekit.htm?ZVD-3535

--------------------------------------------------------------------------------------

T34/76 Zvezda - konverze na T34/57 "Eso major Lukin" bílá 20

-(Hezky provedené,....ale kluk má komplet blbě věž!! Dle fotek mělo to téčko odlévanou "kulatou" ne vařenou STZ Stalingrad!)

http://ipmsstockholm.org/forum/works/article.asp?data=9290450268_~d_20060405_134852_~t_Major_Lukin@039s_T34@04757_~a_Vlada.xml

--------------------------------------------------------------------------------------

Konverzní věž na první série

http://www.missing-lynx.com/reviews/russia/maquette_1-35_35026.html

Doplňky Maqette :

http://www.aviapress.com/viewproducer.htm?MAQ