Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žďár nad Sázavou ve fotografiích – květen 1945

24. 2. 2008

Žďár nad Sázavou ve fotografiích – květen 1945 Obrazek
Frendl Vilém
Náklad: 1 000 ks
Vydání 1 (rok 2005)
Stran (nečíslováno) 52 - křída
Formát: zhruna A4 naležato
Tisk: UNIPRESS Žďár nad Sázavou
ISBN 80-239-4902-0

Soubor fotografií Viléma Frendla zachycuje pohnuté události, k nimž ve Žďáře nad Sázavou došlo na sklonku druhé světové války a v průběhu osvobozovacích bojů. Přibližuje toto dění v nejrozličnějších podobách, zároveň však nejde jen o reportážní odraz skutečnosti. Frendlův pohled převážně proniká pod povrch věcí, naznačuje hloubku a často osudovost daného okamžiku. Jednotlivé předěly toho dramatu, kdy šlo nejen o životy žďárských občanů, ale též o záchranu města a v obecnějším pojetí o návrat svobody, se vzájemně prolínají a vytvářejí pozoruhodný celek. Válka, ve své podstatě vždy hrůzná a zničující, však mírou utrpení nezřídka stírá hranice mezi vítězi a poraženými. Právě plastičnost tohoto zobrazení, stejně jako profesionální dokonalost, vytvářejí psychologický přesah do našeho vědomí. Přítomný soubor fotografií tak vydává cenné svědectví o čase, který se sice už dávno propadl na dno historie, který se však pro následné generace stal výstražným mementem.

Z pohledu čtenáře mám několik připomínek
1 - Přesto že jde čistě o fotografickou knihu bylo by dobré uvést alespoň něco o osvobození města! Bohužel se zde nedovíme NIC! Text jaksi chybí!
2 - Popisky jsou silně nedostatečné nebo chybí úplně! Jsem toho názoru že se ke každému obrázku dá něco konkrétního napsat. Vozidla a techinka jako taková není určena vůbec.

Přesto pokud zapátráte (na vlastní pěst?) a info o osvobození seženete / doplníte jinde je toto dílo jako obrazové doplnění naprosto vinikající. Jde o zajímavou regionální publikaci

 

        

Obrazek


Zdroj : http://www.kr-vysocina.cz/vismo/dokumenty2.asp?u=450008&id_org=450008&id=999570&p1=0&p2=&p3=