Jdi na obsah Jdi na menu
 


VÍDEŇ 1945

20. 6. 2006
 

Název: WIEN 1945Obrazek

Autor: J.Domanski, J.Ledwoch

Vydal: Militaria, Varšava 2006

ISBN: 83-7219-243-X

Cena: 295,- u BlueMax (6/2006)

http://www.militaria.net.pl/pl/243.html

     Jedna z posledních Militarií se zabývá mě velmi blízkou bitvou o Vídeň. Trendem obálek posledních sešitů je hodně tmavá obloha. Musím, říct, že je to poměrně působivé. Při pozorné prohlídce však na najdeme na stroji PzIV z titulky několik chyb. Divná je úsťová brzda, velitelská věžička, divný průzor střelce, boční průzor řidiče bez štěrbiny, nestejně široký je levý krycí dekl na čelním šikmém pancíři, divné zalomení zadního pancíře a podobně divně rovný boční pancíř nástavby. Malíř to umí i lépe!!

První část publikace seznamuje s počátkem bojů. Jde v podstatě o výtah předchozího sešitu o bojích v Maďarsku. Jde o akce 2 a 3 UF na tomto bojišti. Podobně je to i se snímky doprovázející text. Podotýkám, že jsou ovšem větší a tím pádem lépe čitelné. Popisky jsou dobré. Doplním jenom že na straně 6 nahoře jsou dvě zničené PzIV ne jen jedna. Na první z nich je německý nápis Fertig a dvojice čísel 2 a 5. Podobně i str.9. Zde je na fotografii Pz IV Ausf.J ne H (o čemž svědčí Thoma šircny, a tři podpůrné kladky) a tank Turán II. Ale dále je na fotce vidět další PzIV a část Hetzeru. Zajímavá je i tučná ruská žena! V textu mě zaujalo, že v bojích mělo 18.divizí 3.UF ve výzbroji 3900 děl a jenom 197 tanků a samohybek. Na straně 10 a 11 je čtveřice hezkých snímků z bojů v oblasti Sigetvaru – mě doposud neznámé.

Druhá část začíná na straně 17. Jde o popis začátku ofenzívy ve dnech 16-28. března 1945. Síly ruské strany i když početně převyšující němce autoři nijak nezveličují. U 46.armády je uvedeno že měla 2686 děl a 165 tanků. Z nich ovšem podstatnou část (64) tvořily slabě pancéřované SU-76M, které podstatně snižovaly sílu útoku. Z počtů děl a tanků u jednotlivých armád je jasné, že tíha bojů neležela, jak se podle počtu fotografií a obecně známých dat může zdát na tancích, ale na bedrech dělostřelců ukrytých za tenkými protiskořepinovými štíty. Ještě se zmíním o fotografiích na stranách 7 a 27. Jde o krásné obrázky té samé vlakové soupravy s maďarskými Turány naložené směrem do ruska. Podobně přesunující se Shermany na straně 13 a 37. Z mé strany vyvstává otazník nad dobře určeným Ranaultem 35/45. Jen nevím jestli náhodou nestál ve Znojmě a ne ve Vídni jak je uvedeno.

Následující etapa v bojích o Vídeň je popsána od strany 35. Od strany 38 je po 40 stranu popsána ve zkratce Bratislavsko-Brněnská oprace. Zbytek sešitu je vyčlěněn detailnímu popisu dobití Vídně.Od strany 53 začíná anglický text. Ještě poznamenám, že v jednotlivých kapitolách je množství přehledových tabulek a map.

O barevný doprovod se stará jedenáct stran (z toho 3str.obálky) s celkem 33 barevnými kamuflážemi. Některé rekonstrukce zbarvení je možno porovnat s fotkami v publikaci (4 schémata). Toto se mi jeví jako nedostatečné. Některé jsou použity/rekonstruovány ze sešitu Budapešť/Balaton. Je to docela škoda neboť obrázek na panterG "II 01" v zajímavém kabátě, bezvěžová Sd.234 a pruhovaný Sd.251/22 by mě moc zajímal!! O stroji StuG IIIG "Tigerhai", který znám z jediného snímku v ruské monografie od Armady nejsem až tak přesvědčenm že je z Rakouska (údajně od 206.StuG.Brig.).

Závěr: Jde o kvalitní sešit, který ve spojení s předešlým počinem o bojích oprace "Jarní probuzení" přináší základní ucelený pohled na největší bitvy východní fronty konce války. Po těchto dvou titulech bych uvítal titul "Czechy 1945",.....ale z MBI a od p.Jakla!!!


Dolin