Jdi na obsah Jdi na menu
 


T-34 on the Battlefield.

7. 12. 2012

Autor: Kocsis Peter34-1.jpg
Vydavatel: peko Publishing
Stran: 112
Jazyk: Anglický/Maďarský
Vydání: 1
Rok vydání: 2012
Hardcover

Rozměry: 29.7 x 21 x 1.2 cm

 

Nová kniha 103 velkoformátovými č/b fotkami.  Zakoupil jsem ji na burze na Plastikové Zimě 2012 v Bratislavě za 500 CZK. Jak tak nějak odtušíte z názvu, publikace je opravdu a výhradně zaměřena na typ T-34. Jde o fotografickou knihu podobnou třeba mému AFV vol.I. Ležatý formát je zvolen vzhledem k rozměru a způsobu publikování velmi dobře. Velkoformátové zvětšeniny na nich vyniknou! Na první pohled jde o velice pohlednou a poutavou knihu.

Na prvních stranách (str.4-5) nás autor zevrubně seznámí s T-34, továrnami, které tyhle stroje vyráběly a počtem vyrobených kusů.  Od strany osm se již očima „zakousnete do fotoalba“. A hned první fotografie mně vyrazila dech! Jde o A-34 z první výrobní série. Krásná detailní fotografie s typickými prvky prvních A-34.  I když autor udává jako jeden ze znaků A-34 i kryt antény v zadní části stropu věže je nutné upozornit, že tento konstrukční prvek měly i věže osazované z jara 1940 na T-34/76 závodem č.183 v Charkově. Dále pokračují snímky pozdějších verzí, pozdějších verzí z pozdějších verzí až po T-34/85 (od strany 99). Já, také jako autor knihy, dnes velmi těžko a nerad hodnotím cizí práci, je to velmi těžké. Přesto si dovolím poznámky k fotografiím a textu u nich.

Celkově mi vadí, že není v textu jednotným způsobem patrné, o jakou jde verzi. Dnes je zcela dobře zažité téčka označovat systémem „typ/vzor“, např. T-34/76 vzor 1939. Také mi vadilo označování výrobce jak názvem továrny podle města, tak i číslem konkrétného závodu. Je to poměrně nepřehledné a matoucí.

Samo je docela těžké popsat jednotlivé rozdíly v desítkách tisíc kusů nepřeberných výrobních sérií! Právě zde by bylo přehledné jednoduché označení rokem výroby u typu. Mnohdy si ani nevšimnete, že jde o novější téčko. Na straně 25 je řada odložených třicetčtyřek Stalingradské výroby. V textu by mohl být čtenář upozorněn, že modernizovaný typ pozná podle nového typu napínacího kola bez gumové bandáže. Nicméně na první takový typ (T-34/76 vzor 1940) narazíme už na straně 15.  Podobný mix verzí je vlastně po celou dobu prohlížení „early“ třicetčtyřek.  Jako sběrateli čehokoliv o tanku T-34 mě (v takovéto publikaci) docela zarazilo použití několika notoricky známých fotografií. Jde o snímky na stranách 21, 92, 93, 101 a 103. Není to sice mnoho, ale nic nového tyhle snímky nepřinášejí a vsadím se, že by se dali nalézt jiné, stejně hezké!

Strana 12/13 – Autor uvádí že jde o model 1940 (strana 12) a  model 1941 (strana 13). Přitom jsem na obou vracích neshledal jediného rozdílu.

Strana 56 – Nápis „Komsomolec“ pokračuje v nečitelné podobně na přední straně věže.

Strana 60 – T-34 nemá na bocích „scházeny“ jak se autor domnívá, ale vrhače zápalné směsi.

Strana 83 – Fotografie stejného tanku z druhé strany je v publikaci Concord 7011 strana 28 dole. Na věži má nápis „Moskevský Kolchozník“.

Strana 103 – Tato fotografie byla poprvé publikována v sešitu T-34 In Action od Sqadron Signal na straně 37. V původní podobě je na ní ovšem vidět daleko více! V levé části snímku prochází německý voják a vzadu je vidět další zničená T-34/85. Při bližším ohledání je jasné že jde o ten samý stroj jako na straně 107 recenzovaného díla. Na straně 108 a 109 je situací hodně podobná scéna. Navíc autor uvádí, že jde o stroje zničené 177. StuG Abt. Celkový „look“ fotek, počasí, kvalita, prostředí a situace to celkem hezky řadí do jedné série a dle mého názoru jde o promarněnou šanci zveřejnit krásnou konkrétní sérii. Pokud je znám protivník a fotografie je i v Bundesarchivu kde je popsána a autorizována (nevím, jde-li v Bundesu dohledat ještě něco, více konkrétnějšího.). Případně by bylo vhodné sérii doplnit neořezanou verzí ze zmíněného archivu (pokud je publikované foto opravdu jen výřez).

 

finke-t-34.jpg

Foto z Bundesarchivu publikované i v In Actionu na straně 37. Pokud máte někdo lepší rozlišení tak mi ho pošlete

 

Ale abych jen nekafral. Celkově je výběr fotek pecka!! Některé ze strojů z více pohledů, celkově fotky kvalitní a perfektní po technické stránce! Je krása v tom hledat třešničky detailů konstrukce T-34. Jako příklad uvedu T-34/76 vzor 1943 z výrobního závodu 183 na straně 83 s kryty výfuku ve tvaru „zázvorků“. Pro mě další ze zjištěných typů, znám dva jiného tvaru! Na straně 89 je velice hezký T-34/76 vzor 1943. Autor chybně usuzuje, že vystouplá linie ve středu výšky věže je svár horní a dolní poloviny věže, což samozřejmě není. Jde jen o otištění „povrchu“ formy do vlastního materiálu při výrobě věže. Zadní „háky“ u tohoto tanku přisuzuji buďto vezeným kládám jakožto ženijnímu materiálu, spíše pak jako podporu pro 200lt barel s palivem.   

Fotografie (jak mám za zákulisních zdrojů 100% neověřeno) pocházejí z inzertních a aukčních serverů a co si budeme nalhávat, ponejvíce z Ebay-e. Publikace mimo jiné ukazuje jeden z nešvarů tohoto systému nákupů – kontinuita. V porovnání s kapitolou o T-34/85, které pocházejí z velké části od pana Andersona a jsou identifikovány působením konkrétní německé jednotky. Rozuměj, jsou z konkrétních dochovaných alb, případně od konkrétních lidí a je známa jejich historie. U T-34/76 je to mnohdy problém. Sólo fotografie koupená po vyloupnutí z alba je už většinou historicky nezařaditelná. Tedy pokud nejde o snad nejznámější T-34/76 ze Lvova s převodovkou na motorovém prostoru. A to je škoda!

Konečné hodnocení? Hmm, já bych to snad jen mírně jinak poskládal v sekci T-34/76 a posnažil se o tom více o tom pobádat. Ale je jen možné, že mám vztah k T-34 jako takové a proto mám „zastíněný“ pohled na tento typ!

Hodnocení:

Text : 6/10

Fotografie : 9,78/10

 

 

t-34-on-the-battlefield.jpg

t-34-on-the-battlefield1.jpg

t-34-on-the-battlefield2.jpg

t-34-on-the-battlefield3.jpg