Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stalinovi Sokoli

29. 8. 2006
 

Název: STALINOVI SOKOLI – Stíhací esa sovětského letectva, Obrazek1.část (A-L)

Autor: Tomáš Polák, Christopher Shores

Vydal : Deus 10/2003

Ačkoli se o letadla (mimo hraní simulátoru Iljušin IL-2 a s ním spojených datadisků) od dob lepení kovozávoďáckých Polikarpovů prioritně nezajímám zakoupil jsem v Tescu v Brně ve výprodeji dvě zde recenzované knihy. Pěkná obálka s pilotem nastupujícím do „kobry“ mě přesvědčila. Cena byla na dnešní dobu více než směšná a za necelých 70,- Kč/ks jsem si obě odnášel domů. Nehledejte zde nějakou obsáhlou či zasvěcenou rozborku na toto téma. Jde mě hlavně o jednoduché představení obou knih. Takže díl první – číslovaných stran je 213. Začíná se na straně 6 a 7 poděkováním a poznámkou Ch.Shorese. Kapitola 1 představuje výtah z historie sovětských leteckých sil 1917-1953. Jde o zajímavé čtení, pro mě jakožto nezasvěceného čtenáře hlavně z období první světové války a do roku 1939 a poválečných konfliktů (str.18. - 20.). V této kapitole jsou zmíněny i boje sovětských a amerických letadel již za druhé světové války. Zaujalo mě to hlavně proto, ža jsem právě před dvěma dny již po několikráté dočetl knihu Sundejte Hartmanna v níž je právě zmíněn konflikt ruských a amerických stíhaček při jeho posledním 352 vítězství na Brnem v roce 1945. Docela mě zaujala poznámka o útoku čtyř Jaků 9 na americkou B29 po japonské kapitulaci, které bombardéru USAAF zapálily jeden motor a donutili jej nouzově přistát – jedna z více akcí podobného druhu.

Druhá kapitola se zabývá organizací sovětských leteckých sil. Uvedeno je který vojenský okruh disponoval kterým plukem či divizí a podobně. Docela mě zaujalo pojednání o gardových jednotkách (str. 24-25). Průběžně navazuje kapitola o leteckých frontech. Jde územní rozdělení prostoru tehdejšího SSSR nejdříve na sedm celků. ObrazekKaždý měl svůj název, jako např. Brjanský front : zasahující na území jižně od Moskvy až ke Kursku apod. V průběhu války se fronty měnily – jak územně, tak názvem. Dále se dočtete o dodávkách letadel ruských i v rámci Land-Lease. Velmi mě zaujalo, že nejpočetnějším ruským stíhacím letadlem byl Jak9 s 16769 vyrobenými kusy. Pak uvedeno něco málo o hodnostech a českých ekvivalentech, a konečně o vyznamenáních. Dovolím si zde malou poznámku. Protože, jak jsem již uvedl se o letadla moc nezajímám uvítal bych v knize alespoň nějaké foto zmíněných vyznamenání. ObrazekPodobně by bylo asi pro zcela neznalého čtenáře vhodné obrazově představit jednotlivé stěžejní typy sovětských letadel. Nejvhodněji v pestrých kabátech es zmíněných v textu.

Od strany 31 až téměř po konec knihy na straně 211 následuje abecední seznam es sovětského letectva. Jak napovídá název knihy pouze od písmen příjmení začínajících na A až po L. Mezi stranami 112-113 textu je vložena příloha osmi stran s 82 černobílými dobovými fotografiemi. Papír je křídový a fotky někdy dost malé. Nicméně dobře dokumentují popisované skutečnosti. Konec knihy tvoří poznámky k textu (str.212-213)
Název: STALINOVI SOKOLI – Stíhací esa sovětského letectva, Obrazek2.část (M-Ž)

Autor: Tomáš Polák, Christopher Shores

Vydal : Deus 2004


Úvod jsem odbyl už v prvním díle, tak začnu obálkou. Je funkční a mě upoutala. Obrázek vzlétající I-16 s kanony v křídle je moc hezký! V publikaci je 260 číslovaných stran (od strany 7). Začíná se na str.6 poznámkou redakce. Následující strana je již „po vojensku“ o stíhacích plucích VVS. Následuje kapitola o jednotlivých stíhacích jednotkách (str.9 – 61) , jejich nasazení vždy s nějakým významným pilotem z jeho řad.

Strana 62 – 260 je zase nabita informacemi o jednotlivých esech abecedně. Tentokrát od písmena M až po Ž. Jako v prvním díle je i zde obrazová galerie. Mezi textovými stranami 128 a 129 je opět vloženo celkem osm listů křídového papíru s 86 černobílými snímky ruských es. Sice opět velmi hezké fotky, jen mě zarazila jakákoli absence fotky z poválečného období. Nevím, je-li to dáno tím, že neexistují, ale takový vysmátý ruský pilot MiGu 15 z Koreje by byl hezký snímek.

Obrazek

Obě knihy hodnotím velice kladně a jako pilotu letadel německa i ruska v simulátoru Il2 mě slouží jako skvělá inspirace.


Ps: Bf109 se sestřely na směrovce přinucená přistát ruskými letci je "bílá 2" Ericha Hartmanna, kterou ale v době zajetí pilotoval jiný příslušník JG52. Info viz Revi 13-16

Dolin