Jdi na obsah Jdi na menu
 


SS:HITLERŮV NÁSTROJ TERORU

19. 5. 2006

 

Název: SS:HITLERŮV NÁSTROJ TERORUObrazek

Autor: Gordon Williamson

Svojtka&Co 1998

Cena : 449,- v době prodeje


Předem musím poznamenat, že tato kniha zaujímá čelní místo v mé knihovně! Je to jedna z mála publikací která mě o druhé světové válce dala spoustu informací. Už v knihkupectví mě zaujala svojí netradiční obálkou s dvojicí runových „SS“. Dodnes ji mám zabalenu v původním igelitovém obalu. Z mého pohledu se jedná o jednu z nejlepších knih co vydavatelství Svojtka vydalo. Na pomyslném žebříčku by na opačném konci stála knížka Obrněná vozidla druhé světové války. Pokud si je dáte vedle sebe udiví vás proč nejsou v podobné kvalitě jako tato o „SS“ vydávány všechny knihy a proč byla vydána ta druhá .

Ale vraťme se k vlastní knize. Je velkého A4 formátu s 256 stranami. Už na třetí stránce je velmi zajímavá předmluva k českému vydání. Text je rozdělen na 13 kapitol. Začíná jak jinak zrodem SS. Autor čtivě a přehledně popisuje kritickou dobu v Německu po roce 1918, bojůvky, puče, nástup AH k moci a vznik SS. Druhá kapitola popisuje situaci těsně před druhou sv.válkou, požár Reichstagu atd. Je zajímavé číst co se asi honilo hlavami čelních představitelů vznikající Třetí říše. Jaký měli na formování SS vliv mýtické symboly, náboženství (podoba SS s Tovaryšstvem Ježíšovým) apod. V textu se dále dostáváme k vypořádání se s SA, Noci dlouhých nožů, vzniku SS-Verfugungstruppe, najímání nových příslušníků,.... Pro vstup do SS platily ze začátku velmi přísné podmínky. Zpočátku nesměly být přijati ani muži s jedním zaplombovaným zubem!!. Text je přes mnoho faktografických údajů psán čtivě, dalo by se říci pro každého zájemce o historii.

Třetí kapitola je již „bojová“. Jsme v textu na začátku druhé světové války. Jednotky SS prochízí prvními boji v Polsku, Beneluxem a ve Francii. Na straně 57 je zajímavý odstavec o protiůtoku francouzů s přesilou tanků u Cambraii, kde i SS utíkaly. V celém textu je dostatečný prostor věnován politice tehdejšího německa, očkování vojáků SS ideologií fašismu a jejich válečnými zločiny. Již v prvních válečných týdnech se projevuje zločinné jednání u SS. Zločiny ve Francii popisuje autor na straně 58-63. Na straně 65 se spolu s dosud vítězícími SS přesuneme do širých plání Ruska. Následující kapitola popisuje službu a bující aparát SS na domácí půdě. Z mého osobního pohledu museli němci prohrát už přes tu ohromnou masu různých nařízení, oddělení, poboček a podobných struktur (ať v organizaci, uniformách, označování či vyhláškách). Šestá kapitola je o vzniku a náborech cizineckých dobrovolníků. Popsány jsou stručně všechny SS Freiwilligen divize. Strana 141 zahajuje část s názvem Boj o udržení linií. Názvy měst jako Charkov, Stalingrad, Kursk a Leningrad není potřeba historicky trošku zběhlému čtenáři představovat. Kapitola Boje na západě (str.163) je tématicky obdobná předchozí, samozřejmě s rozdílem bojiště! Text zahrnuje i bojiště v Itálii. Nejvíce prostoru je ovšem věnováno dni D. Prostor je dán i mediálně známému SS-Ostuf.M.Wittmannovi a jeho akci u Villers-Bocage. Popsáno je bojiště v Arnhemu i slavná Ardenská ofenziva. Krátkým, ale velice výstižným názvem Jízda smrti se dostáváme do kapitoly vztahující se k roku 1945.

Další část knihy je věnována výzbroji a výstroji vojsk SS. Zmíněny jsou nejdůležitější zbraně z každého odvětví (pušky, pistole, kanony, tanky....).

Konec knihy je věnován zvěrstvům SS a otázce koncentračních táborů. Její název je Jenom vojáci?

Velmi přehledné je dělení všech SS jednotek na stranách 244-246. Na straně 247 je tabulka s počtem RK udělených jednotlivým divizím SS. Dále je organizace SS, hodnosti a ekvivalenty.

Počet fotografií je kolem 200 a velmi kvalitních jak reprodukcí tak námětem. V popiskách některých fotek by mohlo být více informací. Např. na straně 80 jsem pána na PzIII či PzIV identifikoval jako E.Barkmanna, na str.121 chybí to, že na fotce nejsou pouze tanky PzIII, ale tanky Pz III a dva Mardery. Pro mě je velmi zajímavá fotografie na str.139. Jde o StuG III F8 „bílé C“ s kozáky ve službách SS. Tiger E “323“na straně 163 by bylo lépe zařadit do 3/101.s.SS.Pz.Abt než obligátně k Leibstandarte. StuG III G early na str. 165 má nad průzorem řidiče nápis „ Munchen“. Tanky Tiger II Porsche na str.171 asi nepatří SS divizi. U tohoto snímky bývá uváděno, že s jedná o armádní 503.s.Pz.Abt. StuG III G na straně 177 má pouze na první šircně zajímavou ambush kamo!! Nevím jestli jsou obě fota na straně 192 z Maďarska 1945. na jedné je zničené KV1 a na druhé T34/76. Obě bych zařadil spíše někde do zimy roku 42-43,... Na barevném snímku ze strany 195 je na čelním pancíři PzIII vidět znak armádní 14.Pz.Div., nejedná se tedy o stroj SS, navíc v kapitole o květnu 1945. Podobně strana 196. Popiska ve stylu „krátká údržba, neboť nepřátelský útok přijde co nevidět (opět míněn rok 1945)“ a na snímku je PzIV D v motorem „na ponku“. Vše ale „dorovnává“ fotka na str.198. Krásná ruská houfnice ráže 152mm přímo v akci na ulici Berlína!!!! A dokonce jsou na ní nápisy a vedle stojí IS2 či ISU122/152! Foto na straně 212 s PaK38 ráže 50mm který má na hlavni 22 kills je nádherné. I když je v popisce uváděno jako 75mm PaK40. Velmi hezký je záběr na StuG III divize Das Reich na straně 222

Knihu vhodně doplňuje velké množství barevných kreseb zbraní, portrétů a map. Mapy jsou malovány přehledně a detailně. Knize s tímto zaměřením nemohou chybět barevně reprodukované dobové náborové plakáty SS.

http://www.amazon.com/gp/sitbv3/reader/103-4057895-8841400?%5Fencoding=UTF8&asin=0760319332