Jdi na obsah Jdi na menu
 


Panzerwaffe 1945 vol.1

28. 4. 2006
ObrazekPanzerwaffe 1945 vol.1

http://www.militaria.net.pl/pl/198.html

M.Kolomyjec, I.Moszczanskij

Militaria č.198

Varšava 2004Klasický sešit tohoto vydavatelství seznamuje s válečným děním v roce 1945. První kapitola popisuje pozemní boje od Visly po řeku Odru. Ruští autoři detailně popisují jednotky jak na ruské tak německé straně fronty. Popisovány jsou boje na úseku Varšava, Lodž, Poznaň. Války v Pomořansku a Slezsku. Zahrnuta je oblast České republiky. Autoři popisují zničení arm.skupiny Střed vojsky 1,2 a 4 UF (Mapka je na straně 29). Dostáváme se na přístupy k Berlínu a konečně sešit uzavírá Berlínská operace a zničení samotného města.Vzhledem k rozsahu bojů zahrnutých do záběru monografie je textová složka velmi detailní a poměrně přesně čtenáři vypoví velmi hodně o daném období a místu. Podobným (či dokonce z části stejným) tématem se zabýval i ruský časopis Tankomaster. Text tohoto sešitu je dojjazyčný polsko-anglický. Angličita zabírá třináct stránek z celkového počtu 78 stran. Barevných rekonstrukcí (bokorysů) je v sešitu 10 stránek (včetně vnitřních stran obálky) s třiceti třemi vyobrazeními.

Text provází kolem 80ti, co se přetisku týká velmi kvalitních fotografií. Potěšující je že na jeden námět najdeme mnohdy dvě či dokonce tři fotografie z různých úhlů. Jde např o zničené vagony (str.8), o známý panter G na straně 10 a 11, i snímky na str.15. Velmi zajímavé je i to, že na str.21 a 40 je tentýž panterG. Podobně je tomu i se snímky na str. 34, 35 (dole), 38(nahoře) zachycující bitevní pole se zničenými tanky panter a tiger II. Stejně je vícekrát zachycena opuštěná technika na snímcích ze stran 41 (nahoře) a 49. Velmi pikantní je fotografie přestavby (nejspíše jediné) tanku PzIV rané verze na muniční stroj. Foto na straně 52 je však zcela špatně popsáno jako StuG IV.Z mého pohledu jsou znovu docela diskutabilní popisky k některým fotografiím. Jedná se hlavně o snímky na straně.30 (dva StuG III G), 32 (Marder III) a 33 (dva stroje Brummbar late). U všech tří je uvedeno jako období a místo vyfocení Česká republika. U StuG III a Marderu je to v popisce polsky Czechy (angl. Bohemia), u Brummbarů je uvedeno Morawy (Moravia). Netvrdím, že se uvedené stroje na území ČR nenacházely, ale v jiných publikacích (dokonce i od samotné Militarie) je u známého snímku dojice Brummbarů uvedeno jiné místo. Navíc je v popisce ke StuG III na straně 30 uvedeno že náležel do stavu 311. Brygady Dzial Sturmowych a na straně 78 (nečíslováno) je v popisce 301. StuG.Brigade. Co z toho vlastně platí,.....pokud je to vůbec pravda?

Barevná schémata doložená v sešitu fotografiemi vyšla velmi dobře, autor si nepopustil uzdu fantazie. Zajímavá je však barevná rekonstrukce na straně na str.74(nečíslováno) je zde namalován Pz IV/L70(A) „bílá 610“ opět z Čech (Czechy-Bohemia) 1945. Jde nejspíše o pokus rekonstruovat vzhled dalšího stroje 6.Kp./Pz.Rgt.39, 11.Pz.Div. z prostoru Koběřic (boje kolem 15/4/1945) kde je známo a dvěma fotografiem doloženo vozidlo „bílá 611“. Tady si tedy autor popustil uzdu fantazie (pokud není známa fotečka) velmi hodně!! Podobně i na str.77 kde je vyobrazen Hetzer 97.Jager Div. bez kanonu a celého kanonového lože,....Tady nevím, jestli jde o nějakou speciální verzi, nebo malíř nedostal na kanon honorář? Není mě totiž známa verze nějaké muniční úpravy bez kanonu. O bergehetzer se nejspíše nejedná, stroj žádné „berge“ znaky mimo zmíněného nedostatku s dělem nemá a popiska jej uvádí jako Jagdpanzer,.......?

Závěr je opět takový nemastný neslaný. K sešitu se podobně jako k druhému dílu rád vracím, ale hlavně kvůli fotografiím, které opravdu stojí zato.