Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hummel vs.Hummel

27. 4. 2006

ObrazekHUMMEL vs HUMMEL

Autor. J.Ledwoch

Vydal: Militaria (PL) v roce 2003

Poř./Kat.číslo: 178

Cena: cca 250,-

Po delší době jsem se vrátil k modelařině. Tajemství mé modelářské skříně vydalo jako první neslepený model Hummel od Dragonu...... tak jsem začal. (...mám "zaskříňováno" cca 30 modelů....) V modelářském obchodě jsem přikoupil reedici monografie o stroji Hummel s pořadovým číslem 178. Od prvního sešitu vydaného stejným autorem v roce 1994 se novinka liší tloušťkou, kvalitou papíru, titulní kresbou i počtem fotek, barevných schémat a výkresů. Nutné je podotknout, že nový sešit je monotematický. Starší vydání je spojeno s monografií nashornu, brummbäru a variací na podvozku Gschw. III/IV. Text je nově polsko-anglický, půl strany polsky, půl anglicky, podobně jako u našich MBI-ček. Sešit má 80 stran včetně obálky. Na 57 stranách se nachází dvojjazyčný text, výkresy (32 stran!!), dobové fotografie (35ks), tabulky atp. Strana 70 - 79 představuje rozfotografované muzejní kousky ze Saumuru a Münsteru. Fotografie jsou velmi ostré, dostatěčně velké a přehledné. Barevných schémat jsem napočítal 19. Z textu vyčtete průběh vývoje, nasazení, vývoj a modernizaci v průběhu služby.

Fotografii skutečného stroje ke kamufláži na straně 64 nahoře naleznete v publikaci Panzer colors pt.1 strana 56.

Chyby:

strana 10. foto zde zachycuje vlakový transport jednotky SS spolu s dvěma hummely a jednou wespe. Uvedeno je východní fronta, podzim 1944.

strana 20. fotografie nahoře. Hummel wnr.320 262 je v publikaci zachycen minimálně třikrát. U této fotografie je uvedeno mj: neznámá jednotka, východní fronta, konec roku 1944.

strana 21: fotografie nahoře. Hummel wnr:320 262. Popiska zde uvádí mj. neznámá jednotka, východní fronta, podzim 1943.

strana 27: foto nahoře. Další obrázek vlakového transportu hummelů a wespe, tentokrát foceno z druhé strany než fotografie na str.10. Popiska má uvedeno, že jde o neznámou jednotku. Na bočním pancíři (těsně pod trubkou) je možno rozeznat bílý znak LSS "Adof Hitler".

fotografie dole. Hummel wnr: 320 2(?)??. Můj soukromý odhad je, že jde o 320 262. Zde je stroj identifikován do 1.Pz.Div., bohužel bez datumu, zato se špatným wnr.3207. Ostřejší a větší fotografii naleznete v publikaci Concord 70 strana.

strana 56: fotografie dole: Hummel wnr:320 262. Uvedeno, neznáná jednotka, východní fronta, léto 1944. Velmi hezky je tento stroj vyveden na straně 65. popiska však uvádí 17.Pz.Div, podzim 1943.

strana 58: dolní fotografie. Jde o třetí foto stejného transportu (str.10 a 27). Zde zase z jiného úhlu jako předešlé fotografie. Opět je patrný znak LSSAH. Tentokrát pod vojákem sedícím na wespe a na zadním pancíři bližšího hummelu (pod nataženým lankem). Húře viditelný je na zadním hummelu.

strana 63: spodní barevné schéma. Nevylučuji, že takto zbarvený hummel jezdil. Foto na straně 54 však ukazuje zcela jinak zbarvené stroje. Oba jsou s největší pravděpodobností nastříkány zelenou 4BO s velkými bíle lemovanými hvězdami a čísly 53 a 41 malovanými najspíše od ruky bílou barvou. Vzadu za nimi je mj.rozsekaný Sherman, opuštěná muniční wespe a vypálená samochodka Su76. Velmi zajímavé pro dioramatáře.

Závěrečné hodnocení: Jde o velmi kvalitní monografii nacpanou perfektními výkresy, fotografiemi a hodnotným textem. Jenom při kompletaci fotografií a jejich popisech by se autor měl více soustředit.

Obrazek