Jdi na obsah Jdi na menu
 


FAMO - Auriga Publishing

24. 11. 2009

FAMO

Autor: Thomas Anderson

Vydal: Auriga Publishing International Sr Obrazek

Série:  History File English

Nr. 2 Anno Pubblicazione: Itálie 2006

Stran: 68

Jazyk: Angličtina (existuje snad i italská verze)

http://www.aurigapublishing.it/libri_det.asp?ID=65

 

     Druhý sešit po publikaci věnované tanku panther je zaměřen na nejtěžší z německých druhoválečných tahačů Sd.Kfz 9 (celým názvem Schwerer Zugkraftwagen 18t Sd.Kfz.9), známější pod označením FAMO. Jde o zcela stejnou koncepci ležaté A4 jako u prvního sešitu. Opět nečekejte žádné obrazem (pérovky, nákresy či bokorysy) podchycené rozdíly verzí či výrobních bloků. Vnitřní dvoustrana nese 6 barevných schémat (1x dělostřelecká verze (early), 3x tahač (z toho 2x late), po jednom bokorysu Sd.Kfz 9/2 a 9/1) .

Jistým posunem je zde snížení počtu fotografií na úkor jejich zvětšení. Číslovaných (v rohu fotky) je 60, ale velké množství je jich bez tohoto označení. Jak uvádí výrobce na webu „The book includes more than 100 b/w pictures with in-depth captions“, takže jich bude celkem něco přes stovku! Bohužel nejsem na tento typ vozidla oborník a nemám snímky s čím posuzovat a tak netuším, jak jsou známé či nikoliv. Ohledně skladby fotografií je FAMO zastoupeno v drtivé většině jako tahač. Z raritních verzí je zde na několika fotografiích jako jeřáb. Tyto vozidla složili v polních dílnách, jak konec konců dokumentují i fotografie.

Jelikož jsem to nepodotkl minule, chtěl bych se vyjádřit k malému detailu. Konec monografie je na můj vkus celkem nezvládnutý. Strana 66 je zcela čistá, stejně tak u pantera a třetí strana tvrdé křídové obálky nese jen velké logo vydavatelství Auriga. Čtvrtou sice stranu zdobí šestice „snad“ reklamních fotografií, ale jejich rozměr 4x3 cm a podbarvení ve stylu obálky je celkem dost málo. Asi jde o nějaké takové „jakože“ efektivní a nejspíše i tiskařsky a designérsky správné,..ale já tam postrádám nějakou tu informaci a vidím to jako strašné mrhání místem J

Jako celkem velké faux pas považuji otištění fotografie na straně 65. Ta sice zobrazuje ruskou 152mm houfnici ML-20, ale netáhne ji FAMO, nýbrž a bohužel  Sd.Kfz.8!!! Rozdíl je vidět v celkové velikosti vozidla, otvorech na kolech (Sd.Kfz 8 má jakoby „kapky“, kdežto Sd.Kfz 9 kulaté dírky). Po porovnání nalistujte stranu 59, kde je foto ze stejného úhlu na FAMO! O to více to zarazí, jakmile si přečteme jméno dárce snímku!

Stavitelé modelů tahačů FAMO od firmy Tamiya publikaci jistě ocení pro detailní a velké fotografie, z nichž se dá při stavbě a hlavně následné moderní patině mnohé odkoukat! Pro podrobnější nastudování historie a verzí doporučuji monografii Nuts&Bolts . Přestože recenze vyznívá jako obsáhlá kritika, není to záměrem!! Snímky jsou ostré a kvalitní. Pokud ne, tak se jedná o silně raritní dějem (nehody, jmény popsaná vozidla…). Celek lze rozhodně jen doporučit!!! Za cenu 200,- je to velice výhodná koupě!!

 KUP ZDE - KLIKNI

 

 

Náhledy fotografií ze složky FAMO