Jdi na obsah Jdi na menu
 


BĚLOVESKÁ TRAGÉDIE

29. 10. 2007

ObrazekBĚLOVESKÁ TRAGÉDIE
Václav Sádlo
Vydal: Aleš Horák 2006, vyd.první
Rozměr: 148x210 mm
Vazba: lepená (křída)
Počet stran: 92
Jazyk: česky
Cena: 80,- Kč
ISBN: 80-239-7672-9


Velmi detailní popis jedné z posledních bitev SS na konci druhé světové války.

Takže včera jsem měl celý den čas a tak jsem ji přečetl. Musím uznat že se jedná o velice detailní a přesný popis tohoto masakru z konce války,..nebo přesněji už poválečné doby.
V knize je sice pár mušek jako Hetzer uváděný v popiskách fotografií jako útočné dělo, či v popisu jako stroj s podvozkem Lt-38. nicméně na konci publikace kde je technický popis je vše pak uvedeno správně.
Také mám výhradu k mapce co je v knize - je strašně malá a není na ní moc vidět. Navíc pro mě coby neznalého místa se v ní dosti špatně orientuje.
Přesto je to kniha velice dobrá! Spousta fotografií a to i dosti naturalistických (popravení vojáci RA, popravení SS, mrtví z bojů,..)
U fotografií SSáků jak si kopou vlastní hroby a kolem se jim smějí místní děti jsem si jen oddechl že sem u toho nemusel být!
Vše je samozřejmě sestaveno z výpovědí na české straně. Ať už od účastníků bojů, diváků (dá li se to tak nazvat), kronik a zápisků.
Ze strany útočníků chybí jakýkoliv popis - i přes výslechy zajatých vojáků SS v pivovaru je škoda že se poznámky a výpovědi nedochovaly či snad ani nezapisovaly,...Bylo by to snad přínosné v tom aby se čtenář dozvěděl či pomohl osvětlit proč vlastně celý masakr ze strany němců na celnici u Bělovsi proběhl.

 

Více mj. na :

http://rmn.wz.cz/clanky/sadlo-beloves.htm

http://www.volny.cz/beloves/