Jdi na obsah Jdi na menu
 


Třebíčské vinobraní

3. 10. 2006
 

SKORO VŠECKO VYŠLO,.....Tak jsme se rozhodli jet do Třebíče na první ročník vinobraní. Po docela dramatickém shánění a balení jsme v pátek ráno vyjeli. Já jel ve strejdovém VW Transporteru (super auto!!) s vozíkem. Místo na akci bylo zaplaceno předem (3.500,-) tak se nebylo o co bát. Podle jednoho z organizátorů byla předpokládaná návštěvnost 5000 lidí. Tak vezu 600 litrů burčáku, 110 kg klobásů, dva sudy vína a jiné pitivo ráže 0,7litru. Čerstvý chleba se doveze až na místo,.....Dva dny v kuse tolika lidmi bude zápřah!!! Sice ráno počasí mírně protestuje a zahajuje s mlhou , ale Obrazekdoufáme. Kolem 10 hodiny jsme na místě. Mlha sice trvá , no připisujeme to především řece u areálu. Bohužel pod vidinou množství lidí a ne zrovna dobře hlídaného auta neberu zrcadlovku ale jenom kompakt Fuji FP7000. Bliknu snímeček zamlženého Třebíčského zámku a začínáme vybalovat stoly a lavice. Práce se blíží zdárnému konci a dokonce jsem při jízdě nic nerozbil. Kontroluje se kvalitka burčáku,.......Sluníčko už krásně svítí a my odpočíváme. Okolní stánky již většinou stojí a já jdu na obhlídku okolí. Pohledem na hodinky zjišťuji čas :

Je Pátek 12.hodin.

Lehce znejistím z toho , že kolem není ani noha, teda noha zákazníka/návštěvníka. Přijíždí druhé a třetí auto se zásobami. Na můj dotaz ohledně zákazníků je dochází k závěru, že program vypukne až kolem 16.hodiny a teprve potom přijdou,....OK beru. Škoda že na Mimoňských válkách je od rána strašný frmol,......Staví se teda stánek. Asi pětkrát se vše předělává,....nejlepší možná pozice je ta kdy všechny stoly stojí dvěma nohama ve vzduchu,....nebo v té jediné a největší prohlubni kterou jsme dostali za tři a půl klacku zrovna my!! I přes tyto zákopnicko situační práce se mám podařilo konečně rozestavit vše jak má být.

Je 13.hodin.Vaří se první kafe a ohříváme první klobásy,.....To bude vůně!! všechny nalákáme!!! Pak se z pánve „ozve“ strašný smrad po rybině! Co to,...!! Aha pravý rostlinný tuk nazvěme jej : Seresol. Firma nejspíše kooperuje s japonskými legálními vědci co masakrují ty velryby,......přebytkový olej z výzkumu jde na ředění pravých rostlinných olejů. Od vchodu sem jde jeden kolega. Čím více se blíží ke stánku tím více se kaboní. Na otázku : „Co to tu smrdí,....už od brány“ . Startuju jeho feldu a jede se pro nový olej! Zlaté hypermarkety s levnými dovozovými oleji za slunečnice!

Je 14.hodin. Jakmile je olej vyměněn a konečně zavoní klobásy přichází i první hosté. Stánkaři odnaproti. No nic moc,.....zatím. Vypili jsme tak 5litrů burčáku a snědli tak 20 klobásů.

Je něco mezi 15-16hodinou. Sice přišly asi 3-4 maminky s ratolestmi,...... Sličná blondýnky ana pódiu zahajuje program komolí všechny jména starostů a těch hi-tech people a všechny vítá. Zde jsme celem překvapeni tím počtem posluchačů. Dosahuje již snad i dvaceti lidí!! Jakýsi baron na pódiu uvádí hlasem sjetého hošana sponzorský stánek s vínem a křtí desku jedné pop star. Jelikož ji jako posluchač jiného hudebního stylu neznám tak nevím kdo to byl. Vedeme diskuse kdy se areál naplní protože už bylo těch 16.“moc lidí“hodin. Postupně to rozbaluje superžonglér. Je dobrý.

ObrazekJe 17.dodin. Je krásně. Dozvídáme se, že platících zákazníků je cca 150. Zjišťujeme vstupné a jsme nmírně zděšeni. Rodiče 60,- a děti 35,. za kus. No průměrná rodinka se dvěma dětmi vykulí 190,- za vstup,..Hmmm napadá mě kolik asi trhne restaurace na náměstí kde je burčák sice o něco dražší, ale bez vstupného. Pozorujme jak hodně lidí odchází od vchodu. Máme v sobě tak 10litrů burčáku a 3kg klobásů. Tím je nálada docela dobrá.

Je zhruba 18.hodin a lidí jak máku,..................po sezobání stehlíky. Pro kafe se přichází jedna paní kterou jsme viděli u brány. Žertem jí říkáme kdy už pustí ty slibované lidi do areálu. Její odpověď nám bere dech. Konverzace proběhla asi takto :

My: ,............paní kdy konečně pustíte ty lidi dovnitř?

Paní : Vždyť pořád chodí!

My:??????,.........Jako těch dvacet co je tady???

Paní: Cože, vždyť už prošlo NĚKOLIKRÁT dvacet!!!!

My (v šoku): Aha tak to jo!!!

Kolega posilněn několika pivy a hmožstvím burčáku – (ten jsme dostali rozkaz kvůli absenci hostů vypít) : A kde děláte pani, na hajzlu hajzlbábu???

Paní odchází,.......

Kolega ukazuje na něco v trávě. Zděšeně křičí něco o ondatře a vzdaluje se. Ne nebyla to ondatra. Byl to potkan,....ale velikost seděla. Valil se v trávě z pod našeho vozíku. A jak se bál. Patrně pod heslem " Prověř svého nepřítele" se vůbec nevzdal a ani když jsem k němu přišel na 30 centimetrů se nelekl a neustoupil. No tak jo,.........kopat jsem do něj nechtěl. Nohy mám jen jedny (tlamu měl velkou jak divočák) ,............a zvířata mám rád!!!

Přichází jeden z hlavních organizátorů nazvěme jej Rambousek a tvrdí, že večer bude hrát kapela na kterou chodí tisíce lidí,.....OK!!! Nálada je díky vínu a burčáku skvělá a dost brutálně se smějeme a létají vtipy (ono co taky už dělat). Prodáváme druhé kafe a další klobásek. Sami máme tak 10litrů burčáku a 3kg klobásů "za trikem",.......no co je nás 8. Blíží se 18hodina. Prodáváme první "nuladvojku" burčáku,.......My máme tak 12litrů burčáku a 4kg klobásů. Přichází pořadatel a nese fakturu na dalších 3.500.- za místo které sice nemáme zaplaceno, ale stojí na něm naše lavičky. Přemýšlím jestli by ho sežral ten potkan,.....Ukazujeme mu odpadkový koš (náš, pořadatelé neměli, nebo nechtěli mít náklady navíc) – naši schránku na tento typ korespondence a fakturu nepřebíráme,...

Začíná se stmívat a rozbaluje to kapela na kterou přišlo cca 100lidí. Prodáváme několik litrů burčáku, dva klobásy a dvě kafe. Naše soptřeba roste spolu s náladou na 18litrů burčáku a 6kg klobásů. Kafe nepočítám. Ptáme se lidí kteří přišli jestli je akce všeobecně známá,.... Kroutí hlavou a tvrdí, že moc ne. Kluci posilnění klobásy a burčákem začínají konverzovat s maminkami které přišly bez tatínků,...........funguje to a maminky si berou domů petky s burčákem.

Na deštníku nad stánkem máme reklamu Gambrinus – sebrali jsem ho doma před hospodou – pak majiteli vysvětlíme a vrátíme. Několik místních výpitků se dožaduje jeho natočení. Znechuceni odchází,.............naše hroznová šťáva jim moc nebere. Ke stolu u našeho stánku si sedla skupina 4 lidí a v průběhu hodinky vypil každý 5 pohárků burčáku. Jsem z toho v šoku. Bohužel už jenom sám, Ostatní mé spolupracovníky položil konzumovaný burčák. Stihl jsem je aspoň postavit do Obrazekřady u stánku (s jednou odchycenou místní slečnou) a vyfotit je "jakože máme plno". Jako jeden z posledních hostí se dokymácel jedna místní bytost. Posílám jej obsloužit pana majitele stánku. Věta : Jeden čepovaný gambáč!" jej moc netěší a otáčí se k zákazníkovy zády,........

Je deset hodin kapela (hrající mimochodem fantastický revival rokec!!!!) končí. U našeho stánku stojí dva manželé a já jim leju víno a nutím jednu značkovou 0,5lt pistoli vína. Pak dokonce pod dojmem ochutnání rádi kupují. Dávají si i jeden klobás. Je 22.10 a přicházejí dva černooděnci v kanadách. Na poslední chvíli si všimnu rukávové pásky "Pořadatel" a basebalovu palici schovávám. Ovšem po sdělení toho co je přivedlo mám chuť ji znova vytasit!! Středem jejich zájmu je dvojice manželů s nimiž vedu příjemnou konverzaci.

............" Vy jste od stánkařů?" ptají se pořadatelé.

Odpověď manželů je logická - Ne!

,......Tak to rychle dojezte a odejděte! V deset tady nemá být mimo stánkařů nikdo!!!". Zde se přiznávám, že jsme z toho byli v šoku všichni!!! a to dost dlouho!!! Pozoruji balící se stánkaře. Asi jedou a hotel,....Někdo se jakože vtipně ozívá ať se jdu zeptat kdy se vrátí,...Nechápu ho. Ohříváme si klobásky a pijeme burčák. Jdeme spát. Ráno to má být o hodně moc lepší.

Obrazek


SobotaVstáváme kolem deváté hodiny i později. Ohřívají se klobásy. Kolegům čepuji burčák. Vše se krásně vylidnilo tak o třetinu. Teď mám na mysli stánkaře!! Abyste si proboha nemysleli že návštěvníci!!!,..........ta tam nebyli žádní. Ale tak brzo je nikdo ani nečekal,...

Je 10 hodin – přijel autobus postižených dětí. Jediní hosté. Pro ně měla být dnes charitativní akce. Doufám, že neplatili vstupné. Jeden z nic oháklý v kvádro a tesilky s lakovkama se na nás Obrazeksoustrastně podíval a prohlásil : Tak co děláte něco? Mám dojem, že jako jediný věděl co se kolem děje. Kolegu napadá i myšlenka, že se jedná o něčí narozeniny, které dělá ve velkém stylu. My máme být pouze jako křoví,...........no nevím. Začíná druhý den slavností a na pódiu to rozbaluje superžonglér. Dívají se na něj chovanci pro něž je pořádána charita. Na place je cca 20 lidí včetně nich. Další vystoupení je v režii samotných postižených. Zpěvačce která pěla skladby od Anety Langerové nedali chudákovi ani mikrofon!! Bylo mě jich líto.

Na hodiny už nehledím, dávám si klobásek a na place nikdo. Moderátor akce přesto všechny hezky vítá. Je to borec!! Začínáme balit stánek a gambrinusový deštník. Na plac nastupují pejskaři a pro stánkaře a postižené předvádějí agility a jiný podobný psí život. Ohříváme si klobásy, pijeme burčák. Pak nakládáme vše na vozík a začínáme balit. Přišly dvě šikovné holky a dvě maminky s dětmi. Moderátor je všímavý a hned hlásí, že mají všichni ochutnat burčák z toho stánku, z toho stánku, z,...teď se zaráží a dívá se na náš právě se bortící pult. Ve vteřině dodává „...z toho kde Vám bude nejvíce chutnat“,...Je fakt dobrý!! Pán co dojel na akci s GAZem vozí Obrazekděcka s balonky ověšeným strojem po louce mezi stánky. Kynologové na něj řvou, že jim plaší psy,......

Jakmile si dáme klobásek a burčák jedeme domů. Skoro všecko vyšlo. Bylo hezky slunečno, já si v klidu zafotil, místo jsme měli dobré, pod zámkem na louce bylo hezky,......jem došlo asi tak 300lidí celkem,.....

Příští rok pojedu zase,.........někam jinam!!


Dolin

Odkazy :

http://www.turistik.cz/cs/pruvodce/cil/trebicske-vinobrani-2006/

http://www.wineofczechrepublic.cz/index.php?sec=8&sec2=3&lang=de


 

Náhledy fotografií ze složky ZÁMEK V TŘEBÍČI