Jdi na obsah Jdi na menu
 


T-34/85......1945 NEBO NE??

26. 11. 2008

VPERED NA BERLIN!!!...............a nebo ne?

 

Obrazek

Snímek z políčka filmu "Pád Berlína"  z roku 1949.

 

Už delší dobu jsem sem na web , z důvodu dokončování knihy nic nenapsal. Proto jen tak v rychlosti něco málo z historie tanku T-34/85. Vznik a vývoj tohoto stroje si můžete přečíst zde, tím se nemíním nijak nově prodírat znovu.

Nově jsem při brouzdání na Modelforu narazil mezi  screenshoty filmových děl na snímek  T-34/85 s nápisem „ВПЕРЕД НА ВЕРЛИН“ c věžovým číslem „bílá 82“. Je více než jasné že okénko pochází z filmu Pád Berlína, tedy sovětského válečného  z roku 1949. Jde o film pojatý silně propagandisticky a hodně velkolepě. Nicméně čtyři roky po druhé světové válce bych ani nic jiného neočekával. Snímek je pro milovníka techniky naprosto „orgastický“. V záběrech se mihnou takové perly jako Pak 43, Pak 40, Panzer III a podobně!! Záplava sovětské techniky je úžasná.

Nicméně článek není původně zamýšlen jako recenze tohoto díla, ale jako malé zamyšlení nad publikací od nakladatelství Schiffer Military Publishing číslo 59 – Russian T-34 Battle tank. Na straně 28 je foto s popiskou „T-34/85 – fotografované v roce 1945. První tank s nápisem „Vpřed na Berlín“. Jedná se o stejný záběr jako ve výše uvedeném filmu. Tím, že jde o kopii filmového políčka z filmu se boří mýtus o tom, že jde o dobový snímek z dubna 1945. Samozřejmě netvrdím, že nejsou filmové předlohy kamufláží dělané podle dobových nápisů. Ostatně T-34 byli celkem hodně popsány bojovými hesly a slogany. Nedokážu bohužel určit, kdy bylo první vydání této publikace tištěno, na mé kopii je uvedeno 1992. Tento rok již není tvrdým totalitním rokem. Nicméně ještě asi nešlo běžně navštěvovat sovětské archivy. Nějak podvědomě mě ale nahlodává myšlenka, že původní německý originál byl vydán ještě o nějaký ten pátek dříve. Pravděpodobně proto si autor vypomohl „téměř“ dobovým políčkem.

 

Obrazek

"Dobové foto" z publikace Schiffer

 

 

 

 

Jak je vidět ze snímku níže i profesionálové z Rokycanského muzea se při výběru kamufláže nechali nachytat a rekonstruovali označení podle filmu. Ale i tak mu to sluší!!

 

 

Obrazek

 

 

Dolin