Jdi na obsah Jdi na menu
 


T-34/85 bílá 603

27. 10. 2006

 

„bílá 603“

 

Obrazek

 

Stroj je přidělen jako součást 3tí zesílené čety šesté roty třetího praporu.

Posádka:

rtn. Karel Šerák

des. Michal Korkobec

svob. Jozef Ivanko

voj. Jozef Súlova

voj. Antonín Žid

 

Kamo: Bílá 603 je lemovaná tenkou černou linkou. V bojích byl 25.3.1945 několikrát zasažen. V poškozeném tanku zahynul velitel roty ppor. Andrej Romani. V bojích od Ostravské operace po statek Albertovec si posádka čet.Palička,Porazíka a des.Zámečníka připsala osm vítězství!

 

K věži a tanku:

Jde o stroj závodu 112 Krasnoje Sormovo v Gorkém. Věž NENÍ!!! zploštělá jak je možná patrné z nekvalitních reprodukcí snímků. Jde o takzvanou kompozitní či někdy je věž označovaná jako „alternativní verze“ To že na boku vypadá jako „zploštělá“ vyvolává jakýsi stín či tmavá kamuflážní barva. Možné je také velmi hrubé technologické opracování povrchu. Podle polské T-34 Mýtická zbraň díl 2 (což je dle mě téčkařská (dvojkniha) kuchařka numero uno!!) se věž vyráběla od léta do podzimu roku 1944. Pravděpodobně ne v mnoha kusech! O tom že jde o tank ze „112“ svědčí i počet šroubů na zadním pancíři, dva velké panty (ne tři menší jak u zploštělých téček ze závodu 183 Nižný Tagil). Dalším důkazem je i závěs mezi tažnými háky na spodním šikmém pancíři vzadu!!! Tanky ze „112“ mají velké, nebo v porovnání s tanky ze „183“ větší pancéřové kryty převodů vzadu u hnacích kol!!! Navíc jsou u „112“ celé oblé, ne „hranaté“ jako u „183“.

Je ale zajímavé, že štít kanonu ja stejný (proti fotu a výkesu v galerii) jako u běžné produkce. Je teda možné, že stroj byl už opravován, nebo se jedná opravdu o raritní kousek poskládaný v továrně z dílů při nějaké akci "vymeťme sklady!!" :-))

Tolik rozdíly!!!!

Pancéřové kryty ála 183 - ZDE

Pancéřové kryty ála 112 - ZDE

FOTOGALERIE

Obrazek

 

Obrazek

DETAIL VĚŽE

Obrazek

 

Obrazek

DETAIL ZADNÍ ČÁSTI S DOST PATRNÝM TAŽNÝM OKEM!

 

Obrazek

ROZDÍLY OBOU DRUHŮ VĚŽÍ. Z LEVA JE "183", SE ŠVY JE "112"ALTERNATIVNÍ

Obrazek

NÁKRES VĚŽE

Obrazek

DETAIL STARŠÍ VERZE ŠTÍTU/MASKY KANONU. NÁŠ STROJ "603" MÁ UŽ MODERNĚJŠÍ VARIANTU V PRŮŘEZU OPTICKY TVOŘÍCÍ ČTYŘLÍSTEK.

Dolin

Prameny :

Milan Kopecký, 1.Československá samostatná tanková brigáda v SSSR, MBI Praha 2001 (Fotografie publikovány se svolením autora)

T-34 Mýtická zbraň. Polsko

 

 

FOTOGALERIE :

 

Obrazek

 

Obrazek

Čelní záběr dobře ukazuje pokrčení blatníků na obou stranách, kamufláž tvořenou značně opršeným a setřeným bílým nátěrem a "objímku" na hlavni (dvoubarevný pruh složené látky?).

  (screenshot - D.Šolc)

 

 


Obrazek

Obrazek

 

 Detail věže T-34/85 "bílá 603". Za madlem je dobře rozpoznat dvojici článků pásů. Číslo "603" je jakoby napsáno na světlejším podkladě. Za číslicí "3" je zbytek bílé barvy vypadající jako svislý proužek. Poklop je zevnitř tmavý.

 (screenshot - D.Šolc)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky T34/85 - Composite turet