Jdi na obsah Jdi na menu
 


MAĎARSKO 1945

23. 5. 2006

 Budapešť/Balaton v roce 1945 v literatuře.

     Mezi mé oblíbené téma patří boje z roku 1945 na východní frontě. V poslední době se vynořilo několik polských a ruských Obrazeksešitů na toto téma. Podívejme se na některé z nich podrobněji. Text a fotografie jsou ve všech případech téměř stejné a liší se pouze v detailech. Textu je relativně málo, zato je velmi hodnotný a vše velice dobře zachycují fotky. Jedná se nejvíce o obrázky zničené techniky z německé strany. Vždy je zachyceno období mezi lednem a březnem 1945. Kdy se v bojích střetly 2 a 3 UF. a německá skupina armád Jih.

     Ruské sešity znám dva a to: Balatonskaja oboronitelnaja operacija (boo) a Boj u ozera Balaton (bob). První sešit (boo) má ze všech hodnocených nejškaredější obálku. Autorem textu je O.Baranov. V této verzi knihy jsem napočítal 266 fotek. Proti polské verzi (121) i druhému sešitu z ruska je zde více fotek zachycujících bitvu v Budapešti i třeba vojáky zajaté po ukončení bojů. Text doplňují tabulky a mapky stajné jako v polském klonu. Nejvíce fotek je z archivu komise zkoumající zničené německé tanky a to jak se ruští dělostřelci vypořádali s jejich zničením. Čtyři strany jsou vyčleněny barevnýmh schématům a to obšlehnutých z Militarie 121,.... Působí sice dobře, jen je škoda, že se tématu nechytil nějaký kreslíř a z té spousty zajímavých snímků si jako předlohu nezvolil jiné vozidlo.

Boj u ozera Balaton od EksPrintu je z roku 2000. Je v ní téměř 180 fotek. Recenzi na tuto publikaci si můžete z pera kolegy Kopeckého přečíst v HPM 10/2000.Sešit jsem získal ve stejné době jako Militarii č.121. Jde téměř o totožné publikace. Je zde kvalitní text (více než polovina je ho věnována poslednímu pokusu něm.armády o zlom v této oblasti mezi 6-16/3.1945). Fotek je proti 121 o něco více, barevná schémata zde nenajdete. V textu u popisek fotek není uvedena jednotka jako v Militarii. Pro zajímavost : tanků Tiger II je vyfoceno 15 různých!!

     Polská Militaria. U ní se jedná o dva sešity s čísly 121 a 246. Vlastním starší verzi (121). Proto ruským verzím (hlavně proti bob) má několik „předností“ a to: kvalitněji otištěné fotky, barevná schémata na deseti stranách a popisky fotek s uvedenými jednotkami. ….....Jenže! Fotek je méně, popisky místy trošku zmatené a některá barevná schémata nemají fotografii se kterou by se dala porovnat. Navíc ty co jsou namalována a je možné je zkontrolovat nevycházejí nejlépe. Např. StuG III G late "černá 712" na 3 straně obálky má špatně: deflektor na vel. věžičce(nenamalován), kkulomet na stropě (nenamalován), naopak má namalovány výmetnice S-min, které ve skutečnosti neměl (foto je na straně 59),... Podobně PanterG late "černá 121" ve velice krásné kamo!! Stroj má špatně štít kanonu (správně má mít podbradek), místo nízkého lufťáku má být vysoký, výfuky nají být "tlusté" - jde o verzi Laufe, jeden z posledních výrobních bloků. Zajímavostí je jedno celoocelové kolo (foto je na str.23). U Su76 "bílá 1" je špatně namalováno výrobní číslo 40995, podle fota na straně 20 má být správně 409957. Hetzer "Marika"  má mít označení T-040 podobně jako všechny ostatní stroje tohoto typu v knize ne 940 (viz.str.14). U snímku na straně 74 je uvedeno : Ukořistěné tanky PzIV, Panter a StuG40. Jenomže na fotce je dvojka PzIV J. StuG a Tiger I E. Uvedu ještě několik postřehů u fotek:

str.11-12-13 fotky zničených strojů panter z jedné kolony. Celou kolonu najdete na straně 32!! Před nimi stojí ještě PzIV/L70(A) viz foto str.69!! Lepší foto je na str.73 v ruské verzi (bob).

str.30 Turan II má na šircně nápis PIPE

str.39 na prostřední fotografii je vzadu Pz III!!

         na horní fotce je za zničenými pantery v pravo Sd.251

str.52 Wirbelwind nahoře má na boku nejspíše černé číslo 28

str.52 Hetzer má na boku číslo ??(T)-033 a na čela nápis začínající písmenem Z.

str.61 na snímku není Pz IV H ale verze J. Za ní stojí Tiger I a Panter. ten samý Tiger je na str.67

str.62 muniční Hummel má na čelním pancíři budky radisty označení

str.66 krásný panter G - na držáku podpěry hlavně ja nápis "Strolch"

str.69 muniční Wespe má na boku dvojí!!! označení 13.Pz.Div. a vzadu je mimo zničeného Shermanu i Su76. Podobně označen je i stroj sIG 33 "Grille" na str.40

str.70 Hetzer má nápis "Mokos" či "Mokus" a označení A-011

str.71 na snímku panteru je vzadu T34/85

Fotek je 157 spolu s textem a mapkami jsou na 82 stranách kvalitního křídového papíru. Některé snímky jsou proti ruskému originálu vypuštěny a něco poláci přidali. Autoři jsou opět M.Svirin, O.Baranov, M.Kolomijec a D.Niedogonov.

     Poslední kniha věnovaná pouze Budapešti a Balatonu 1945 je nová reedice o Militarie č.246. Bohužel ji zatím nemám, ale jakmile bude napíšu recenzi. Podle stránek výrobce má 157foto, 86 stran a 10v barvě,....

V nedávné době se na pultech objevila publikace z edice Frontovaja Illustracija o bojích tanků Wermachtu v roce 1945 (v tabujce předposlední). Tato kniha je více než vhodná do knihovny každého zájemce!!! Obsahuje velké množství mě doposud neznámých fotografií. Navíc vhodně doplňuje uvedené knihy o Maďarsku. Najdete zde totiž jiné fotky na stroje zničené na tomoto bojišti. Text je podrobný, ale zachycuje větší část fronty. Proto se o maďarsku nic nového nedozvíte.

Obrazek

Kladem publikace je kvalitní papír, barevná schémata a popisky k fotografiímZáporem je nemožnost porovnat některé bar.bokorysy s originálními snímky.
ObrazekKladem je rozhodně počet a kvalita (obrazová a dokumentační) otištěných snímků.Záporem je počet a výběr kamuflážních schémat a jejich kvalita.
ObrazekJelikož kniha vyšla asi jako první je kladem zvolené téma a přístup k němu.Záporem je absence barevných schémat, slabé jsou popisky k fotkám a kvalita přetištění je proti konkureci horší

Obrazek

Kladem je téma tohoto sešitu!!! Kvalita (historická) otištěných snímků!!!! a kvalitní barevná schémata.Jak už to u ruských sešitů bývá je poněkud horší kvalita přetištění a někdy i velikost snímků

Obrazek


 

 

 

                                                                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.aviapress.com/viewonekit.htm?VMA-008

http://www.aviapress.com/viewonekit.htm?ART-002