Jdi na obsah Jdi na menu
 


KW II

28. 4. 2006

KV 2 OD TRUMPETY

Zakoupil jsem dvě KV 2 od této firmy. Konkrétně jde o stavebnice č.00312 Russian KV2 a 00311 Russian KV „Big Turret“. V tomto Obrazekčlánku se zaměřím na malé chybičky stavebnic a trochu na historii těchto strojů. Pro porovnání jsem použil i KV 1 model 1942 Simplified Turret tank 00358 téhož výrobce a starší KV 1B model 1940 Applique armor od firmy Tamiya (No142) z mého modelskladu. Oba modely KV2 se liší pouze použitou věží , plánkem a obtisky. Nejdříve se podíváme na první výrobní verzi.

http://www.internethobbies.com/internethobbies/tr1wwsoar.htmlObrazek

 

Russian KV „Big Turret“ kat.číslo 00311:

Kompletní recenzi modelu zde nehledejte, těch je jinde na netu dost. Při porovnávání stavebnice s fotografiemi (a na tuto ranou verzi dvojky je jich velmi málo! Já osobně jich mám k dispozici cca 10) mě upoutal čelní pancíř. Na dostupných fotkách je vidět absence čelního kulometu. Na místě pozdější lafetace střeliště je pouze záslepka – podobně jako na boku věže. Výrobce na to pamatuje. Na snímcích je vidět i dvě schránky na materiál na levé zadní části blatníku (z pohledu řidiče). V polské publikaci Pelta č.6 je snímek z pravé strany se schránkami či nádržemi po celém pravém blatníku tanku. Na „bojových“ snímcích se však neobjevují. Na všechny rozdíly prvních výrobních bloků KV jako – absence kulometu, přídavného pancíře čela, boků, deflektoru u věnce věže apod. výrobce pamatuje. Model lze s relativně minimálními zásahy přestavět na jednu z prvních verzí kávéčka – prototypy U-0, U-1, U-3 či U-4. Zde je potřeba při přestavbě prostudovat materiály a řídit se fotografiemi a výkresem (Tankograd). Obecně je rozdíl prototypů vidět v poklopech řidiče (hranatý u U-O), madlech na věži, krytkou kulometu na čelním pancíři (U-O ji nemá), záslepkou a mechanickým otevíráním hlavně (U-3) a několika nádržemi na blatnících (U-3) atd.

Výtku mám k vinylovým pásům, kde je v mé stavebnici každý desátý zub špatně odlit,...naštěstí je přítomna i plastová varianta pásů. Dosti diskutabilní je i hlaveň 152mm houfnice. Zápichy po obvodu by

Obrazek

museli mít v reálu tak deset centimetrů do hloubky!!. Doporučuji navštívit zručného soustružníka či se poohlédnout na nabídky renomovaných firem. Pěknou jsem viděl od Aberu.

Obtisky – zde jsem se dokonce i trošičku pobavil. Výrobce, zřejmě veden snahou model prodat přibaluje do stavebnice obtisky s nápisem „Bej fašistskuju godunu“(3)(obtisk 1 a 2) , „Bej fašistov!“(obtisk 4) a nápisem „Nami“(obtisk 3). Zde jsem se Obrazekpousmál, neboť ten nápis „nami-námi“ patří druhem písma k jinému sloganu ze stroje KV1 – konkrétně „Pobjěda budět za nami“. Nutno podotknout, že všechny nápisy patří na KV1!! Není mě známa ani jediná fotografie této rané verze KV2 s nějakým ruským označením ne tak nápisem. Snad pouze němci na získané či rozbité stroje psali Obrazekdedikační či oslavné nápisy. V některém případě i směrové šipky a znaky jednotek ke kterým se směr šipky vztahoval. Ovšem ani na toto označení nemám fotografii.

Russian KV2 Tank kat.číslo 00312

Opět se nebude jednat o kompletní recenzi. Zde mám pásy v pořádku. O hlavni platí to co je napsáno výše. Obtisky jsou zase mimo. Nápisy opět na KV1. Je škoda že výrobce nenabízí německé nápisy známé z několika fotografií. Zase platí to co výše je možné postavit jednoduchom konverzí tuto pozdější variantu v prototypu.

Obrazek

Nové "Trumpety" jsou kvalitnější než výše uvedené japnské modely. Je to rozhodně dáno stářím forem a tím, že nejsou na rozdíl od tamky podvozky dělány jako funkční. Přesto však staré Tamky nevyhodím,....stále jsou to docela dobré modely!

Celkový stav vozidel KV2 je na fotkách relativně dobrý – není dobré mačkat moc blatníky. Zde je vidět vliv kratšího bojového nasazení těchto kolosů. Například stroje T34 či tanky IS (a samohybky ISU 122/152) nasazené „od Uralu“ až po Berlím či Prahu byli na konci bojů značně omšelé a ve velké většině případů s poškozenými blatníky.

 

 

Nakonec troška válečné historie:

Tanky KV 1 a KV 2 byly na svou dobu velmi dobré stroje. Německé stroje převyšovali v palebné kapacitě (76,2 a 152,2mm kanony) i v pancéřování. Je známo několik konkrétních případů z úvodních bojů operace Barbarossa, kdy malá skupinka nebo i jediný stroj zadržoval v postupu i celou německou divizi! Na strojích KV (ale většinou KV1) sloužili i některá ruská tanková esa. Při vhodně zvoleném terénu, díky dobrému kanonu a síle pancéřování bylo kávéčko schopno zničit i značně početnějšího protivníka. S podobným stylem boje je možné se setkat i u němců koncem války v Evropě, kdy vhodně umístěný tiger či panter dokázal zničil enormní počty protivníků.

Příkladem urputného, statečného a přesto marného boje KV2 sovětské druhé tankové divize je bitva u osady Rosjenna (Rossienie/Rasyeinyia)(1) ve dnech 23.-25.6.1941. Jeho statečná posádka dokázala dva dny blokovat postup jednotek 6.Pz.Div v červnu 1941 v Litvě (2). Bojů se zde yůčastnili i stroje KV1E, T34 a množství T26.

ObrazekNáš příběh začíná odvozem zajatých ruských vojáků,....... V bojích zajatí vojáci naložení na náklaďák byli navečer přesunováni na výslech do osady Rosjenna. Posádka nasedá do nákladního auta, ostraha s puškami na korbu se zajatci. Za nějaký čas se vrátil pouze řidič, že na cestě mezi řekou a Rosjennou je obrovský tank neznámého typu a zahájil na ně palbu,....úspěšnou neboť náklaďák zničil. Několik němců z dozorčí čety padlo a rusové se rozutekli,... Velení vědomo si toho, že tento tank blokuje jednu z hlavních kvalitních přístupových cest jednalo.Obrazek Tehdy němci ještě nevěnovali typu náležitou pozornost a zpráva o přepadu byla vedena ve smyslu „Jeden tank nic neznamená, ale mohou se objevit další“. Noc proběhla klidně. Ráno vyslaná hlídka němců hlásí že ruský kolos stojí stále na svém místě. Téhož dne dopoledne obdrželo německé velení radiogram, že je jim posílána žádaná munice jejíž zásoby se pomalu tenčili. Kolona aut bohužel jela cestou v dosahu ruského tanku. Ten zahajuje prudkou palbu a ničí první a poslední náklaďák s municí,..... Strašné exploze a zablokování silnice nedovoluje dalším autům pokračovat a stávají se terčem ruských 152mm granátů. Za několik vteřin je autokolona proměněna v hromadu hořícího šrotu,... Bleskově doručená druhá radiodepeše nařizuje okamžité zničení ruského tanku! Velitel jedné z baterií 50mm PaKů 38 dostává úkol tank eliminovat. Využívajíce terénní vlny se vydaly 4 kolopásy s protitankovými děly k zase mlčícímu tanku. 600 metrů od kolosu se tahače zastavují a obsluhy PaKů se jak mají naučené rozvinuly, zamaskovali a zamířili na ruský stroj. ObrazekKV stálo u malého lesíku, …......mlčky. Velitel baterie si pomyslel že posádka již třeba odešla,....ale přesto dává povel a němci zasypávají tank 50mm granáty. První tři zásahy jsou přesné, exploze je vždy provázena hlasitým pokřikem přihlížejících vojáků Wehrmachtu. Velitel baterie povzbuzen úspěchem dává povel k volné palbě,...Pálí všechny čtyři padesátky, ruský tank je zasypáván střelami,......Čtvrtý zásah, pátý,.... Němci ale nabíjejí a střílejí stále jeden přes druhého, demaskujíce tak své pozice. Šestý, sedmý, osmý zásah,.....V té chvíli však přichází šok. Kávéčko zahájilo obrannou palbu. Přihlížející Obrazekvojáci s triumfálními výkřiky zamrzlými na rtech skáčou do zákopů,....První střela dopadá mezi dvě německá děla,....zemina a střepiny létají vzduchem,.....Druhý granát zasahuje jednu z německých padesátek. Poslední, třetí 152mm ruský granát dopadá na další německé dělo...... Stačily tři střely. Po rozplynutí dýmu němci zjišťují škody,......Po dvou protitankových dělech se slehla zem a dvě zbylá jsou poškozena a zčásti zasypána.

Obrazek

Protože se „padesátkám“ nepodařilo tank zničit nařizuje gen.Langraf použít ke zničení známý 88mm FlaK. Jedno z děl 298.FlaK.Abt. je taženo kolopásovým tahačem za maximální opatrnosti na dostřel k tanku. Maskováno větvemi a požáry ze stále hořících muničních vozů je směrováno k lesu. Ve vzdálenosti 900 metrů se tahač zastavuje a obsluha „88“ zahajuje přípravy k použití děla. V té chvíli se věž kávéčka začala otáčet směrem k pracujícím Obrazekněmcům,........Ruský tank vystřelil pouze jednou,.......Těžký 152mm granát vybuchuje dva metry před připravovanou „88“. Výbuch ji doslova roztřískal na malé kousky,..........posádka tanku ještě pokropila pozice palbou z kulometu na věži.

Ve štábu gen.Langrafa bylo velmi dusno. Samotný generál zuřil,...jednotky na frontě střílely poslední náboje, není pomalu co jíst a cestu do týla blokuje „nezničitelný“ tank!! Před soumrakem nařizuje velení zničit tank silnými náložemi. Tento vysoce nebezpečný úkol padl na vojáky 57.průzk.oddílu. Kolem jedné hodiny v noci se jej vydávají zničit. Po půl hodině ticha se krátce blýskne a ozývá se dutá rána,.....krátce zaštěkají kulomety tanku a rozhostí se ticho,.....

Obrazek

Samotný generál nervózně kouřící cigaretu osobně čekal na hlášení o výsledku akce. Za nějakou dobu se z temnoty vynořili postavy vracejících se průzkumníků. Jejich velitel bohužel přinesl špatnou zprávu ,.....nálož byla velmi slabá a exploze zničila pouze pravý pás a blatník!!

ObrazekZuřící generál žádá velení svazu o zničení tanku úderem bombardovacích Stuk,.....žádost je nadřízenými zamítnuta pro nemožnost nasadit letku Junkersů na zničení jednoho ruského stroje.

Poslední možností jak tank zničit byl útok tanků z několik a směrů. Spolu s nimi měla zahájit palbu 88mm děla dotažená do pozic v průběhu útoku ,......

ObrazekRáno 25.6.1941 se tanky Pz.35(t) 11.takového pluku začaly pohybovat směrem k poškozenému Kv. Několik desítek tanků zahájilo krátce nato útok. Doslova uragán střel z lehkých tanků zasypával ruský kolos,....Ruští tankisté zaměstnaní bojem s pohyblivými německými tanky se nevšimli připravované německé „88“,....... Němci urychleně připravili Flak k boji ,.....a vystřelili na velkou věž skýtající velmi dobrý cíl,.....Zásah,.......Věž ruského tanku Obrazekse ale probít nepodařilo navíc se začala otáčet k německé pozici,......V té chvíli se do boku věže zabořili dva rychle po sobě vystřelené protitankové granáty ráže 88mm. Tank stále ale nehořel,...... „88“ proto dál pokračovala v palbě,...Po několika střelách se k tanku vydala německá pěchota,........s údivem zjišťujíc pouhé dva průstřely na věži!!! Pět ostatních se pouze odrazilo od pancíře,...vidět bylo i 8 vrypů po včerejších zásazích,.... 50mm PaK38. Granáty českých tanků na pancíři ruského kolosu nezanechaly výraznějších stop,.....Vojáci pozorovali nočním výbuchem zničený pás a blatník,..... Z bezpečné vzdálenosti se Obrazekpomalu blížili k tanku. Po vylezení na tank se snažili vypáčit poklopy,.....Avšak posádka tanku se ani tehdy nechtěla vzdát,......Věž se s rachotem a skřípěním začala otáčet shazujíc německé vojáky z tanku dolů,..... Dva z nich ale rychle odjišťují své handgranate a otvory po průstřelech „88“ je vhazují dovnitř tanku,... Dva tlumené výbuchy jsou posledním zvukem ozývajícím se z tanku.

Po otevření poklopů byly v tanku nalezeny těla šesti dodnes bezejmenných hrdinů (pravděpodobně 169. pěchotní divize ?) kteří jediným tankem dokázali 48hodin zadržet postup celé tankové divize!!! V literatuře bývají uváděny i další jednotky(mimo zmíněné 169.pěchotní divize),  kterým mohl tento konkrétní stroj KV-2 patřit. A to konkrétně  3.tanková divize nebo 14.tanková divize ze 7.mechanizovaného sboru.

Obrazek

Obrazek

 

 

Pravděpodobně nejvíce fotografií je právě na slavný Rossienský stroj. Jsou mi známi i tři barevné snímky. Stroj je zachycen v různých obdobích postupu. Jeho zbarvení je klasicky celozelené. Na fotkách je však vidět „omšelý“ bílý trojůhelník na poklopu na věži. Je diskutabilní jestli další z označení na boku vozidla – bílý kříž malovali němci či se jednalo o označení ruské? Je totiž znám další barevný snímek z této oblasti na němž je mimo zničených T26 vidět i ObrazekKV1E s téměř stejně namalovaným křížem. Za tímto strojem se nachází ještě jeden rozložený na prvočinitele.

V poslední době se objevilo velmi mnoho materiálů na KV 1 i 2. A to jak na papíře tak na netu. Doporučuji ke stavbě publikace Tankograd. Více kvalitních fotek a velmi kvalitní materiály najdete jenom těžko. Z netu bych odkázal nejvíce na E-Bay či poté diskusní fóra kde se dají sehnat opravdu raritní snímky.

 

Poznámka:

Všechny fotrografie KvII na této stránce představují jeden stroj v různých pohledech a v různých časových odstupech. Jde o KvII bezejmených hrdinů od osady Rossjena.(Všechyn fota jsou z internetu)

Tanky KV1 se hodlá vyrábět v měřítku 1:35 i ruská Zvezda. Údajně v kvalitě lepší než trumpeta a za stejnou či podobnou cenu. Zde si dovolím poznámečku, že jestli budou mít pásy z té samé hmoty jako nynější modely firmy tak to nechci ani za 50,-!!! Jestli budou následovat i KV II mě zatím není známo.

Stavebnice KV II v měřítku 1:35

Obrazek Tamyia 35063

Trumpeter kat 00311

Trumpeter kat 00312

Zvezda ??

 

 

 

 

 

 

Užitečný link :

http://armor.kiev.ua/Tanks/WWII/KV/

http://mechcorps.rkka.ru/files/kv2/kv2.htm

--------------------------------------------------------------------------------------

(1) – Jméno vesnice/osady je opsáno, její přesný dobový název nevím

(2) – U této osady nebojoval pouze tento stroj. V prostoru proti sobě operovali víceré jednotky ruské 2.TD a německé 6.Pz.Div. Němci zde přišli o téměř 40 tanků a děl, ruská divize byla s těžkými ztrátami téměř rozbita.

(3) – Zde má ruština již nestačí tak nevím co to mělo správně být – rodinu, gadinu, godunu. Ale podle chytrých lidí a slovníků to asi bude něco jako: гадина-gadina jsem ve slovníku nenašel, ale
rusky had = змеевик-zmeevik, змея-zmeja,
zmije = гадюка-gadjuka,
plaz = гад-gad
гадость: neřád, ohavnost, svinstvo, špinavost
гадкий: hnusný, mrzký, ohavný, ošklivý, škaredý
nejspíš to byde nějaká nadávka

DALŠÍ BÁDÁNÍ NA TOTO TÉMA !!!! PŘEVZATO OD KOLEGY JANA VIKTORA Z VÁLKY

 

http://forum.valka.cz/viewtopic.php/p/182071#182071

Zaujal ma vyššie uvedený popis boja sovietskeho ťažkého tanku, ktorý v prvých dňoch vojny v júny 1941 na území Litvy zastavil postup celej nemeckej tankovej divízie. Zdalo sa mi, že s podobným príbehom som sa už stretol, takže som spätne vyhľadal publikácie a články v ktorých som niečo podobné čítal. Moje "tušenie" bolo správne - tento boj bol v každom zdroji opísaný inak, pričom je však evidentné že ide o ten istý príbeh. Porovnal som preto jednotlivé zdroje a v nasledujúcich riadkoch si dovolím doplniť predchádzajúci príspevok ďalšími informáciami a korektúrami.

Pôvodným autorom popisu tohto boja je nemecký generálplukovník Erhard Raus, ktorý v júny 1941 v hodnosti plukovníka velil 6. streleckej brigáde (Schützen-Brigade) 6. pancierovej divízie XLI. motorizovaného zboru 4. tankovej skupiny (Skupina armád "Sever"). Po skončení Druhej svetovej vojny sa E.Raus v americkom zajatí zapojil do projektu odborných štúdií, ktoré vysokí nemeckí dôstojníci písali pre potreby US Army. V jednej z týchto štúdií bol opísaný aj príbeh sovietskeho ťažkého tanku a odtiaľ bol na konci 60-tych rokov prevzatý americkými a britskými historikmi a následne zverejnený. Počas nasledujúcich desaťročí tento príbeh putoval množstvom kníh a článkov a niektoré jeho súčasné podoby sa dosť výrazne líšia od pôvodného popisu. (Súbor štúdií E.Rausa vyšiel v knižnej podobe v roku 2002 pod názvom "Panzers on the Eastern Front: General Erhard Raus and his Panzer Divisions in Russia, 1941-1945". V českom preklade táto kniha vyšla myslím že vo vydavateľstve Jota Military).

Podľa E.Rausa k spomínanej udalosti došlo v dňoch 24. - 25.6.1941 severovýchodne od mesta Raseiniai (súčasný názov) v Litve počas bojov 6. pancierovej divízie s útvarmi sovietskej 2. tankovej divízie 3. mechanizovaného zboru 11. armády (Severozápadný front). E.Raus velil jednej z kampfgruppen na ktoré boli rozdelené sily 6. pancierovej divízie. Išlo o Kampfgruppe "Raus", ktorá sa 23.6.1941 podieľala na dobití Raseiniai a následne postupovala na severovýchod v smere na mesto Šiluva (súčasný názov). Pri svojom postupe obsadila dva mosty cez rieku Dubysu a vytvorila predmostie pri dedine Kibareteliai. (historický názov). Tam zastavila svoj postup, pretože 24.6.1941 Kampfgruppe "von Zeckendorff" a zvyšok hlavných síl 6. pancierovej divízie sa dostali do ťažkých bojov s útvarmi sovietskej 2. tankovej divízie. Tieto boje prebiehali východne od Raseiniai a južne od predmostia vytvoreného Kampfgruppe "Raus".

V predpoludňajších hodinách 24.6.1941 odišlo z predmostia nákladné auto so šoférom a jedným strážnym ktorý eskortoval okolo 20 sovietskych zajatcov a smerovalo naspäť do Raseiniai. Na ceste sa stretlo so sovietskym ťažkým tankom, ktorý ho začal ostreľovať. Túto situáciu využili sovietsky zajatci k pokusu o útek, ale podarilo sa to len niekoľkým. Nákladné auto sa obrátilo a vrátilo sa na predmostie, kde obaja nemeckí vojaci podali hlásenie o udalosti. E.Raus doslovne uvádza, že tento incident sa stal prvým signálom toho, že jediná cesta z predmostia do nemeckého tylu je blokovaná "super ťažkým tankom KV-1". Na miesto stretu bola vyslaná prieskumná hliadka, ktorá po svojom návrate uviedla, že osamotený sovietsky ťažký tank nehybne stojí na ceste medzi Raseiniai a predmostím a príležitostne vedie paľbu do nemeckého tylu v smere na Raseiniai. S tohto hlásenia vyplývalo, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o tank, ktorý prenikol do nemeckého tylu pri intenzívnych bojoch v úseku Kampfgruppe "von Zeckendorff".

Napriek tomu, že išlo len o osamotený stroj, jeho pozícia znemožňovala zásobovanie Kampfgruppe "Raus", pretože tank blokoval jedinú cestu medzi predmostím a Raseiniai. Svojou paľbou zasiahol 12 nákladných automobilov, ktoré viezli zásoby a zároveň bránil v evakuácii ranených späť do nemeckého tylu. Tank nebolo možné obísť, lebo terén popri ceste bol močaristý a v okolitých lesoch sa ešte pohybovali skupiny ustupujúcich sovietskych vojakov. E.Raus preto vydal rozkaz zničiť tank, ktorý mala splniť batéria 50mm protitankových diel (PaK-38) poručíka Wengenrotha. Nemeckí vojaci dotlačili svoje štyri protitankové delá do vzdialenosti 600 metrov od tanku a zahájili paľbu. Cieľ zasiahli 8 krát, keď sovietsky tank opätoval paľbu a dve protitankové delá zničil a dve poškodil. (E.Raus uvádza, že "tank strieľal z dela ráže 80mm", čo opäť indikuje, že sa jednalo o KV-1).

Zatiaľ čo prvý pokus o zničenie tanku sa realizoval zo severovýchodného smeru batériou vyčlenenou z Kampfgruppe "Raus", druhý pokus sa uskutočnil z juhu. Od hlavných síl 6. pancierovej divízie z okolia Raseiniai bolo stiahnuté jedno 88mm protilietadlové delo (Flak-36/37) a dopravené k blokovanému miestu. Následne ho nemeckí vojaci zamaskovali vetvami a konármi a pod krytom dymu z horiacich nákladných automobilov ho začali tlačiť do blízkosti sovietskeho tanku. Priblížili sa na vzdialenosť 500 metrov a chceli zahájiť paľbu, keď ich posádka tanku predbehla a výstrelom z dela a guľometnou paľbou nemecký Flak-36/37 zasiahla. Tretí pokus o zničenie sovietskeho tanku sa uskutočnil v noci z 24.6 na 25.6.1941, keď skupina 12 ženistov pod velením poručíka Gebhardta použila výbušné nálože. Ich explózia však neprerazila pancier tanku a zničila len pravý pás. Jeho posádka potom po zvyšok noci príležitostne ostreľovala svoje okolie z guľometov.

Obrazek

Ráno 25.6.1941 E.Raus žiadal vzdušnú podporu v podobe náletu strmhlav útočiacich bombardérov Junkers (Ju-87B), avšak jeho žiadosť bola zamietnutá. Preto sa rozhodol nasadiť tanky, ktorými na predmostí disponovala Kampfgruppe "Raus". Jednalo sa o polovicu 65. pancierového práporu 11. pancierového pluku pod velením majora Schenka, ktorý bol vyzbrojený ľahkými tankami PzKpfw-35(t). Ich úlohou bolo manévrovať v relatívne bezpečnej vzdialenosti od sovietskeho tanku a svojou paľbou odviesť pozornosť jeho posádky od ďalšieho 88 mm protilietadlového dela (Flak-36/37). To bolo dotlačené na to isté miesto ako delo rovnakého typu zničené predošlí deň. Nemeckí vojaci zahájili paľbu a sovietsky tank zasiahli 7 granátmi. Keď sa k nemu priblížili tak zistili, že len dva 88mm granáty prerazili jeho pancier. Po chvíli sa veža tanku dala opäť do pohybu a preto jeden z nemeckých vojakov do priestrelu v spodnej časti veže vhodil ručný granát. Až jeho explózia usmrtila posádku, ktorá bola dovtedajšími zásahmi len zranená. E.Raus na záver uvádza, že hrdinstvo sovietskych tankistov vyvolalo hlboký rešpekt a ich telá boli pochované so všetkými vojenskými poctami.

Toľkoto spomienky E.Rausa, ktorý je pôvodným autorom príbehu o boji sovietskeho ťažkého tanku. Porovnanie jeho verzie s predošlým príspevkom ukazuje, že postupom rokov tento príbeh preberali do svojich kníh a článkov ďalší a ďalší autori, ktorí popustili uzdu svojej fantázie a na zvýšenie efektu dopĺňali detaily, ktoré E.Raus vôbec neuvádza. Ak preskočíme tieto detaily a hovoríme o celkovom obraze, tak z pôvodného rozprávania E.Rausa vyplýva, že sovietsky tank nezablokoval celú 6. pancierovú divíziu na dva dni, ale zablokoval len jej menšiu časť v podobe Kampfgruppe "Raus" na dobu 24 hodín. To však samozrejme neznižuje statočnosť jeho posádky, ktorá je nespochybniteľná.

Avšak aj k memoárom E.Rausa je potrebné pristupovať kriticky a zamyslieť sa nad tým, do akej miery sú presné. V porovnaní so zdrojmi, ktoré sú uvedené pri predchádzajúcom príspevku (publikace Pelta na KV1/2, Tankograd KV2) najväčší otáznik vyvoláva skutočnosť, že na rozdiel od nich E.Raus opakovane sovietsky ťažký tank označuje za KV-1. Aby bolo možné spraviť čo najrealistickejšiu rekonštrukciu tohto príbehu a zistiť o aký tank sa vlastne jednalo, bude potrebné porovnať spomienky E.Rausa so spomienkami iných pamätníkov a s dobovými dokumentmi.

Podarilo sa mi nájsť citáciu z jedného dokumentu, ktorá sa priamo týka tohto boja. Jedná sa o Vojnový denník 11. pancierového pluku, v ktorom sa pod dátumom 25.6.1941 nachádza zmienka o udalostiach 24.6 - 25.6.1941: "Kampfgruppe "Raus" pevne držala predmostie a preto popoludní bola z jej zostavy stiahnutá záloha. Išlo o posilnenú rotu a štáb 65. pancierového práporu, ktoré sa z predmostia vracali naspäť po ceste po ktorej pôvodne útočili. Smerovali ku križovatke na severovýchod od Raseiniai. Medzičasom cestu k predmostiu Kampfgruppe "Raus" zablokoval sovietsky ťažký tank a prerušil s ňou spojenie počas celého popoludnia a noci. Na zničenie tanku bola vyslaná batéria 88mm protilietadlových diel, ktorá však nezaznamenala úspech rovnako ako batéria 105mm húfnic, ktorej paľbu riadil predsunutý delostrelecký pozorovateľ. Taktiež zlyhal pokus ženistov zničiť tank výbušnými náložami. Do blízkosti tanku sa nepodarilo dostať kvôli silnej guľometnej paľbe". Na tomto mieste popis boja končí a ďalej sa nachádza už len poznámka, že tank bol nepohyblivý a jeho posádka bojovala až do vyčerpania munície.

V tomto dokumente sa neuvádza typ sovietskeho ťažkého tanku a taktiež popis boja len čiastočne zodpovedá spomienkam E.Rausa. Na porovnanie jeho spomienok so spomienkami iných pamätníkov sa mi podarilo nájsť len jeden zdroj. Jedná sa o rusko-jazyčný preklad staršieho článku z litovských novín, ktorý bol publikovaný ešte počas existencie Sovietskeho zväzu. Tento článok hovoril o exhumácii sovietskych tankistov, ktorí padli na začiatku vojny a ktorých telesné pozostatky boli prenesené na vojenský cintorín. Článok vychádzal zo spomienok miestnych pamätníkov - obyvateľov dediny Dainiai, ktorá sa nachádza pri ceste Raseiniai - Šiluva, približne 5 kilometrov severovýchodne od Raseiniai. Podľa ich rozprávania sa vo večerných hodinách druhého dňa vojny (23.6.1941) na ceste za dedinou objavil sovietsky ťažký tank. Nehýbal sa z miesta, pretože mu nepracoval motor a bez príznakov života ostal celú noc stáť na ceste. Na ďalší deň (24.6.1941) sa v smere od Raseiniai blížil nemecký nákladný automobil. Vtedy tank ožil a výstrelom z dela tento automobil zničil. Neskôr miestni obyvatelia vedľa obhorených trosiek našli štyri zuhoľnatené telá.

Na ceste sa potom objavili dva nemecké prieskumné obrnené vozidlá, na ktoré sovietsky tank zahájil paľbu a tiež ich zasiahol. Nemeckí vojaci následne pritiahli dva delá a pokúsili sa tank zneškodniť. Jedno z nich však nestihli ani pripraviť k paľbe, keď ho sovietski tankisti uvideli a presným výstrelom zničili. V nasledujúcej prestrelke bol sovietsky tank zasiahnutý na mieste pozorovacieho priezoru a umlčaný. Nemeckí vojaci potom priviedli miestnych obyvateľov, ktorí zo zasiahnutého stroja vytiahli 6 padlých sovietskych tankistov. Vojaci im odobrali dokumenty ktoré sa pri nich nachádzali a civilistov nechali pochovať telá padlých za okrajom cesty v blízkosti tanku.

V roku 1965 miestni pamätníci označili miesto hrobu a telesné pozostatky sovietskych tankistov boli exhumované a prenesené na vojenský cintorín v Raseiniai. Na základe osobných vecí sa uskutočnil pokus o identifikáciu. Pri jednom z padlých tankistov bola nájdená hliníková lyžica s vyrytým menom - Smirnov V.A. Pri ďalšom tankistovi bola nájdená podobná lyžica s iniciálami jeho mena - Š.N.A. Dôležitým nálezom bol komsomolský preukaz, z ktorého bola čiastočne čitateľná už len prvá strana. Na nej boli viditeľné posledné cifry registračného čísla - ...1573 a taktiež časť mena držiteľa - Jeršov Pav... Posledným a najčitateľnejším dokumentom sa ukázala poukážka o odovzdaní vnútorného cestovného dokumentu, na ktorej stálo - "pas série LU 289759, vydaný 8.10.1935 oddielom milície v Pskove na meno Jeršov, Pavol Jegorovič, pas vrátený 11.2.1940".

Obrazek


Toto sú všetky informácie, ktoré sa mi podarilo nájsť v súvislosti s príbehom E.Rausa o boji sovietskeho ťažkého tanku v dňoch 24.6 - 25.6.1941 v blízkosti Raseiniai. Ako vyplýva z ich porovnania, tak dobový dokument a spomienky miestnych pamätníkov sa v niektorých detailoch odlišujú od spomienok E.Rausa. Je to však celkom pochopiteľné, pretože autor písal tento príbeh v americkom zajatí až po skončení Druhej svetovej vojny aj to len na základe vlastných spomienok a s odstupom skoro 10 rokov. Popri faktore prirodzeného zabúdania ľudskej pamäte svoju úlohu určite zohral aj faktor daný osobnosťou každého autora a jeho sklonom k subjektívnemu vnímaniu udalostí. (Tieto faktory samozrejme ovplyvnili aj miestnych pamätníkov a zasa dobové hlásenie mohlo byť ovplyvnené neúplnosťou informácií zhromažďovaných v bojovej situácii). Tieto konštatovanie však nič nemenia na tom, že dostupné zdroje nám neumožňujú jednoznačne určiť, či v prípade sovietskeho ťažkého tanku sa jednalo o typ KV-1 alebo KV-2.

V prospech verzie že sa jednalo o stroj KV-1 hovoria nielen spomienky E.Rausa, ale aj pamätné označenie na hrobe padlých sovietskych tankistov, ktorý sa nachádza na vojenskom cintoríne v Raseiniai (viď. foto 1 a 2). V prospech verzie že sa jednalo o stroj KV-2 hovorí počet členov posádky (6 tankistov na rozdiel od 5 v prípade KV-1). Túto verziu taktiež potvrdzujú zverejnené fotografie, na ktorých sa nachádza tank KV-2 s podobnými poškodeniami, aké uvádza E.Raus. Avšak v prípade fotografií nie je možné vylúčiť, že sa jedná o úplne iný stroj KV-2, ktorý len utrpel podobné poškodenia ako popisovaný sovietsky ťažký tank. Fotografie tohto KV-2 mohli byť niektorým z historikov pripojené k celému príbehu len na ilustráciu a potom už boli preberané ďalej ako "fakt". Aj keď sa osobne prikláňam k druhej verzii, tak na definitívnu odpoveď si budeme musieť počkať, pretože len profesionálny historik s prístupom k archívnym dokumentom a fotografiám 6. pancierovej divízie by túto otázku vedel zodpovedať s definitívnou platnosťou.

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky 152,4mm ML-20