Jdi na obsah Jdi na menu
 


TIGER II „ANNELIESE“

4. 2. 2006
 

TIGER II „ANNELIESE“
Tiger II Porsche „314“ Anneliese. 503.s.Pz Abt/FHH 2. Maďarsko 1945


Existuje velké množství materiálů na známý německý tank Tiger 2. V těchto publikacích je možné narazit na několik interpretací zimní kamufláže stroje 503.s.Pz.Abt z Maďarska 1945. Jde o známou „Anneliese“. Kamufláž je velmi „profláklá“ a je i součástí obtiskových variací ve stavebnících tohoto tanku v různých měřítcích. Je známo, že čím více existuje monografií tím více je i interpretací kamufláže.

Na internetu jsem se dozvěděl že stroji velel Uffz. Joachim Jaeckel. Po velmi dlouhém pátrání jsem v několika publikacích a na netu objevil pouze dvě různé fotografie které by se k tomuto stroji mohli vztahovat. Z těchto dvou fotografiích je patrné, že tank byl jak je většinou zobrazováno natřený bíle. Na obou snímcích je stav bílé možno hodnotit jako velmi dobrý – nový nátěr. Na věži jsou články pásů, také bílé. Po sejmutí by bylo pravděpodobně v jejich místech možno vidět původní nátěr. Proto bych jako chybu kamuflážního schématu neviděl původní barvu v těchto místech. Dalšího, čeho je možné si všimnout je absence blatníků. Vzhledem ke své předchozí službě a jako jeden z nejstarších tanků jednotky je nejspíše již nějakou dobu postrádal. Pro tuto teorii svědčí i bílá barva nanesená na bocích stroje tak, že linie schovaná u strojů s blatníky je již bílá. Na jednom snímku je vidět věžové číslo. Je to černou linkou provedená 314. Možná, že se v soukromých sbírkách nachází i jiné fotografie či dokonce film zachycující FHH2 v bojích. Bohužel v dnešní době vycházím pouze z těchto snímků.

Prameny:

internet (galerie, diskuse, odkazy)

Militaria 91,Tiger vol.II 1999

Osprey,KingTiger heavy tank,Jents,Doyle,Sarson, 1993

The Kingtiger tank,Horst Scheibert, Schiffer 1989

The Kingtiger vol.2,Wolfgang Schneider, Schiffer 1990

Obrněná technika 2,Ivo Pejčoch,1990

Tankovije sraženija, Boj u ozera Balaton Moskva 2000

Militaria č.121 Budapešť,Balaton 1945 Polsko 2001

Poznámka: k fotografiím nemám autorská práva. Jsou staženy z různých stránek internetu. Jejich použití na mém netu (www.dolin.estranky.cz) je čistě nekomerční a slouží pouze a výhradně jako dokreslení faktů k výše uvedenému články na tématiku tiger II „Anneliese“.

Aktualizace z 12.9.2006

Dvě další fotografie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

Náhledy fotografií ze složky FOTA DO DISKUSE A K ČLÁNKŮM