Jdi na obsah Jdi na menu
 


POZEMNÍ ESA 2.SV.VÁLKY - 1.díl

28. 6. 2006

POZEMNÍ ESA 2.SV.VÁLKY - 1.díl


Němečtí kanonýři“


S kanony je to docela těžké. Já se o ně až tak moc nezajímám, tudíž o nich nic konkrétně psát nemohu. Něco malinko se najde v odborné literatuře, ale nemám toho nijak hodně. Tak Vám alespoň předložím několik obrázků a nějaký malý výcuc. Bude obsahovat protitankové děla, pancéřovky, pancršreky a něco o flaku.

Protitanková děla:

37mm Pak 35/36

Neznám ani jeden případ kdy tento ne zrovna chválou opěvovaný kanon úspěšně zasáhl do bojů. Je samozřejmě možné a spíše i jisté, že tyto kanony dokázaly zlikvidovat protivníkovu obrněnou techniku. Ale vše hovořící nelichotivá přezdívka Heeressanklopfgerat (zhruba - armádní ťukátko na dvěře) dává o jeho kvalitách plnou představu. Již některé boje ve Francii a později první tažení v Rusku daly jasně najevo nedostatečnou výkonnost kanonu.

U Arrasu se jednotky SS v roce 1940 při tažení Francií setkaly se spojeneckými tanky Char 1B a Matylda. 20.5. se divize SS Totenkopf a 7.Pz.Div (Rommel) setkala s britskými Matyldami. Právě dvě z nich se odvážně postavily narychlo zaujatým pozicím 3,7cm děl SS. Plně využívajíce svého až 60mm pancíře nejdříve rozdrtily dva SS s PaKy a zničily 4 lehké tanky 7.Pz.Div. Jedna z Matyld na niž se sneslo krupobití „37“ nakonec palbě podlehla. Při zkoumání vraku němci napočítali 13 odražených střel!! V těchto bojích utíkaly i SS jednotky,.........vše řešily až vynikající protiletadlové FlaK88.

Labutí písní tohoto kanonu je operace Barbarossa. Na jejím začátku nasazených 14459 PaK 35/36 se zdá být vysoké číslo, ale při konfrontaci s novými tanky T34/76, KV1 nebo KV2 se plně projevila nedostatečnost ve výkonu při prorážení pancíře. Vzpomíná jeden z příslušníků protitankového oddílu SS divize Totenkopf,........

...“ 24.9.1941 jsme narazili u Lušna na řece Pola na snad do té doby nejtvrdší protiútok dvaceti T34/76. Se svou sedmatřicítkou jsem mířil přesně na čelně se řítící tanky,.......střely se však i na 70metrů odrážely jako pingpongové míčky!! Ruské tanky ani nezpomalily a projeli našimi liniemi. Vnikly velmi hluboko. ….......vše řešily až divizní dělostřelci se svými 105 střílející riskantně a bez maskování přímo na ruské tanky!!“

Zajímavým příkladem může být i foto v publikaci Panzertruppe at war díl 1 (Nuremberg to Moscow) od Concordu(7013) na straně 62. Otištěné foto kde maskovaná „37“ pózuje u tří zničených KV1 je trošku komické,....

50mm Pak 38/L60

Větší ráže a délka hlavně spolu s moderní konstrukcí daly do rukou Obrazekněmeckým dělostřelcům kvalitní kanon. O jeho účinnosti svědčí publikované fotografie s množstvím vítězství.

Jedním z es byl i gefreiter Georg Reitscher. V těžkých bojích u Charkova v roce 1942 vyřadil v průběhu několik amálo minut spolu se svou obsluhou sedm ruských tanků a dva poškodil. Za tento čin si vysloužil Rytířský kříž.

Obrazek

Gefreiter Georg Reitscher pózuje válečnému zpravodaji u miřidel svého kanonu. Na krku má již svůj RK.

Heroickým soubojem se v roce 1941 proslavil SS-Sturmmann Fritz Christen. 24.9. totiž jako jediný přežil útok vedený množstvím Obrazeksovětských tanků. Z jeho čety i obsluhy děla zbyl pouze on. V boji byl zraněn, zásoby jídla i vody již došly. Svůj stále funkční 50mm PaK obsluhoval po zranění pouze jednou rukou. Ruské tanky dokázal odrážet po dobu dvou dnů (!!) než dorazila pomoc. Před jeho pozicí napočítali třináct zničených tanků. Hitler jej za tento čin osobně dekoroval RK jako prvního a zároveň nejmladšího dobrovolníka SS.

Dvě mě známé fotografie zachycují bohužel neznámé posádky od SS po Obrazekdosažení značného množství vítězství. V prvním případě jde o obrázek v knize Zbraně a taktika Waffen-SS (str.64) se 14 vítězstvími. Druhý kanon v knize SS:Hitlerův nástroj teroru (str.212) je krásné foto pravděpodobně belgických dobrovolníků nabíjející „50“ s 22 vítězstvími a siluetou tanku na hlavni.

 

75mm PaK 40 /L48

Asi nejznámější eso od této zbraně je z protitankového oddílu SS-Freiwilligen Sturmbrigade Langemarck, 27.Freiwilligen – Panzergrenadier Division „Langemarck“, SS-Unterscharführer Remy Schrijnen . Jeho nejznámější bitvou je řež s přesilou ruských tanků T34/85 a IS2. Vše se odehrálo 6.ledna 1944.

.........., "Když dobrovolnická legie Flandern byla reorganizovaná na brigádu Langemarck, stal jsem se jedním z jejích střelců u protitankového děla číslo devět, ráže 75 mm, ve 3. rotě (75mm PaK40). Naše rota bojovala od konce prosince 1943 v zóně kolem Kyjeva a Žitomiru proti sovětským tankům T-34. Podařilo se nám zničit tři tanky a další čtyři jsme donutili k ústupu. Od 5. do 7. ledna 1944 jsme sloužili v okolí Škudnova. Byly to kruté boje a obě strany utrpěly významné ztráty. 6. ledna byla zabita posádka děla čísla osm, a potom bylo zasaženo i dělo číslo sedm. Velitel roty SS-Oberscharführer Grabmeyer byl také zabit. Brzy zůstala jenom posádka děla číslo devět, která měla krýt pěchotu proti nepřátelským tankům. Za krátkou dobu byli zraněni nebo zastřeleni i moji spolubojovníci a zůstal jsem z posádky jenom já. Dostal jsem rozkaz se stáhnout, ale neuposlechl jsem a zůstal u zbraně. Musel jsem sám nabíjet, mířit i střílet. Potom začala útočit ruská pěchota a v okolí nebyl nikdo, kdo by ji mohl zastavit. Přesto jeden radista, který byl od námořnictva a byl smrtelně raněn, zlákal pěchotu ke své pozici. Za ruskou pěchotou stálo asi 30 tanků včetně pěti nových těžkých modelů Josef Stalin II. V zuřivé přestřelce jsem zasáhl tři »staliny«, čtyři T-34 a pár dalších jsem vyřadil z boje. Potom jeden ze »stalinů« vystřelil na mé dělo asi z 30 metrové vzdálenosti. Výbuch mě odhodil a vážně zranil. Ležel jsem tam, než mě objevily naše jednotky během pozdějšího protiútoku." (Remy Schrijnen byl nalezen svými spolubojovníky na bitevním poli a všude kolem byly hořící tanky, které předtím zasáhl a zlikvidoval. Zničil sám asi tucet sovětských tanků. Schrijnen byl vyznamenán za svou chrabrost Rytířským křížem Železného kříže, a tak se stal prvním Vlámem, který 21.9.1944 získal nejvyšší vyznamenání německé armády.). Zajímavostí je bezesporu to, že při prvním pokusu o vstup do SS byl Remy Schrijnen odmítnut pro výšku pouhých 164, přičemž minimum bylo 178cm a to, že po skončení války mu hrdinství u SS vyneslo 10 let v kriminále.

Eso z SS Freiwilligen Legion Niederlande. Přes poměrně krátkou dobu nasazení na východní frontě si tato jednotka získala skvělou pověst. Její vojáci válčili často proti značné přesile. Příkladem může být boj Legions-Sturmanna Gerardese Mooymana. Se svým dělem čelil v letních bojích roku 1943 několikanásobné přesile. A podobně jako ve výše uvedeném případě bojoval s obrovskou vervou. Pozice jeho děla byla pod útokem desítek T34. Jeho protitankový kanon se stal cílem několika ruských granátů. Dvacetiletý nizozemec však velmi přesně zasahoval tanky snažící se o průnik. Z obsluhy PaKu zbývá však po chvíli bojeschopný jen on sám. Všichni ostatní jsou raněni či mrtví. Přesto sám, obtížně bojuje dále. Po ukončení boje zůstává stát před postavením jeho děla 13 hořících T34. Za tento boj si jako první evropský dobrovolník vysloužil Rytířský kříž Železného kříže a povýšení na SS-Ustuf.

U stejné zbraně ( 75mm PaK40 ) ještě zůstaneme. Na druhé straně fronty – ve Francii se 8.8.1944 odehrála krutá bitva mezi dělostřelci a granátníky z 12protitankového praporu, 12.SS.Pz.Gren.Division Hitlerjugend a spojeneckými oddíly v rámci operace Totalize. U St-Sylvainu čelila v tento zahajovací den ofenzivy četa výše jmenované jednotky polským tankistům ve strojích Sherman. Dvojice perfektně zamaskovaných 75mm kanonů na kraji lesa u Chateau du Fosse mířila na pozice 1.polského tankového pluku. Při první konfrontaci mezi oběma stranami zůstává na nekrytém kukuřičném poli šest polských tanků v plamenech. Paky jsou rychle přemístěny. Následný spojenecký protiútok proráží německé linie. Polské tanky postupují k velitelskému stanovišti roty. Naneštěstí je sem zrovna přemístěna dvojice „75“. Každý z kanonů si připisuje další polský tank. Polské tanky se otáčí a ustupují až za Chateau. Za nimi se zvedá mohutná palebná spojenecká přehrada kryjící ústup. V několika málo momentech zasahuje americký granát jeden z paků. Dělo je převráceno a zcela zničeno. Střepiny z explozí vážně zranily či zabily obsluhu druhého děla. Ihned po skončení kanonády se poláci dávají znovu do útoku. K nepoškozené, ale bez obsluhy zanechané „75“ se doplazili dva granátníci – Kurt Breitmoser a Leo Freund. Oba s menšími znalostmi obsluhy než původní dělostřelci zahájili tvrdý boj! Polský sherman jedoucí čelně k opuštěně se jevícímu kanonu je na zdálenost 10 metrů zasažen a vybuchuje. Oba němci rychle nabíjejí,......Druhý výstřel německého děla se mísí s hlukem střel polských tanků,...PaK je zasažen,....Breitmoser je v bezvědomí, Freund zraněn. Ten se po rychlém ošetření vrací k dělu. Zde nachází kolegu, který se právě probral z bezvědomí. Oba znova nabíjejí kanon a pokračují v palbě. Polská tanková jednotka po dlouhé a kruté bitvě ustupuje. Na bojišti zanechává dvaadvacet hořících tanků.

Je to škoda, ale foto s vítězstvími na hlavni „75“ nemám,.........

8,8cm Flak

Overloon 5.října 1944. Při pokusu o obklíčení tohoto města se tanky Sharman pokusily vést útok přes pole a živé ploty. Prvních 18 M4 se díky této vegetaci a promočenému terénu vydalo v koloně k německým pozicím. Před tanky němci ustoupili a pro spojence se zdálo vítězství Obrazekdosažitelné. Předsunuté pozice jsou zničeny a obklíčeny a tanky postupují o něco přes kilometr. V té době se však na sever od cesty z Overloonu do Verlingsbeeku v zahradě malého zámečku „De Hattert“ se začíná na 18 M4 jedoucích po silnici zaměřovat jediná „88“ X.pevnostního praporu Luftwaffe. Jakmile se první tank nachází před hlavní děla zahajuje obsluha zničující palbu. Během 12minut je na cestě a v příkopech vedle ní 15 hořících tanků. Posádky tanků které „přežily“ se snažily před palbou flaku skrýt v příkopech a některým se právě takto podařilo vrátit se zpět. Některým spojeneckým tankistům se to podařilo až v noci, jiní byli útočícími německými vojáky zajati.

Vypovídá Heinz Weber (Wehrmacht):

....“ Viděl jsem před sebou zničené a hořící shermany. Jeden z nich explodoval těsně po tom co jej posádka opustila. Vstal jsem a zamířil na jiný sherman svým schmeisserem. Zdál se nepoškozen a měl poklopy uzavřeny. Posádka nechtěla vylézt. Asi si mysleli, že je zastřelím. Nakonec, aby si zachránili kůži, se museli vzdát a vylezli z tanku. Křikl jsem na ně „ Dělejte hněte sebou! Hoďte před sebe na zem zbraně a ruční granáty! ….........Asi mi rozuměli a vše zahodili.“

Velitelem operace je okamžitě žádána letecká podpora. Za chvíli už rakety útočících Typhoonů proměnily zámeček a bezprostřední okolí v doutnající trosky.

8,8cm Pak43

Operace Goodwood. 17.6.1944 jihovýchodně od Caen. I tankový sbor Obrazekvede kruté boje s postupujícím nepřítelem. Obranu jeho svazků zajišťuje 1039. a 1059. armádní(WH) mot.prapor těžkých protitankových kanonů. Přes enormní ztráty v minulých dnech (zničeno 39 z 54 kusů 8,8cmPaK43) byly tři z nich umístěny v lesích u osady Cagny. V nastalém boji vyřadili dělostřelci 23 tanků 11.britské obrněné divize.

Znám jediné foto se čtyřmi zásahy. Bohužel nic víc o něm nevím.

Flaky:

Asi nejznámější z těch těžších kanonů je „acht-acht“ - velmi kvalitní Flak 88. O nasazení či esech u flaků všeobecně mnoho nevím. Dám sem proto několik fotografií,......

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ObrazekSnad by se sem dal při trošku přimhouřených očích přiřadit i H.U.Rudel a jeho dvě „37“ pod křídly Ju87.

Obrazek

--------------------------------------------------------------------------